Polska

40-lecie Muzeum Pamiątek po Janie Matejce

2021-10-09 12:00:00 red za UMWM - https://www.malopolska.pl/

W środę, 6 października w Nowym Wiśniczu odbyły się uroczyste obchody 40-lecia Muzeum Pamiątek po Janie Matejce „Koryznówka”.

źródło: https://www.malopolska.pl/
źródło: https://www.malopolska.pl/

- Gratuluję pięknego jubileuszu i dziękuję za trud wkładany w edukację i popularyzowanie pamiątek po Janie Matejce. Wysiłek, który wkładacie Państwo w pielęgnowanie pamięci o malarzu i jego życiu jest nie do przecenienia - powiedziała Marta Malec-Lech z zarządu województwa małopolskiego.

Zorganizowane w 1981 r. Muzeum Pamiątek po Janie Matejce, od 1985 r. stanowi oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie. W „Koryznówce” prezentowane jest oryginalne, zachowane w niezmienionym stanie dawne wyposażenie dworku. Udostępniane dla zwiedzających pomieszczenia wypełniają artefakty składające się na rodzinną kolekcję obiektów związanych z Janem Matejką. Są wśród nich listy, rysunki, pocztówki i fotografie.

Dworek, w którym znajduje się muzeum, zwyczajowo zwany „Koryznówką” wybudowany został w latach 50-tych XIX w. Od tego czasu pozostał w rękach tej samej rodziny – Serafińskich, której kolejne pokolenia pieczołowicie pielęgnowały pamięć o mistrzu. Budowniczym dworku był Leonard Serafiński - mąż Joanny Giebułtowskiej. To właśnie przez bliskie kontakty z Giebułtowskimi, Jan Matejko trafił do „Koryznówki”. Więzy przyjaźni, a później rodzinne sprawiły, że często do niej powracał.

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ