Lokalność

9 regionalnych produktów z Małopolski pod choinkę!

2020-12-13 10:30:00 https://www.malopolska.pl/

Zastanawiasz się, jakie prezenty wręczyć najbliższym z okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia? A może szukasz oryginalnych i niepowtarzalnych upominków, które będą kojarzyć się z najbardziej urokliwym i zróżnicowanym regionem w Polsce? Poniżej prezentujemy listę lokalnych, małopolskich wyrobów, którymi z powodzeniem możemy obdarować naszych bliskich.

fot. https://www.malopolska.pl/
fot. https://www.malopolska.pl/

W Małopolsce tradycja w wyjątkowy sposób przenika się z nowoczesnością, dlatego na naszej liście regionalnych produktów znajdują się praktyczne i designerskie propozycje upominków. Wybraliśmy takie wyroby, które tworzone są z sercem przez lokalnych rzemieślników i będą naturalnie kojarzyły się z tym regionem.

- Cieszy mnie fakt, że coraz częściej cenimy wyroby regionalne, chętnie wybierając je na prezenty i pamiątki. Zróżnicowany kulturowo obszar Małopolski to bogactwo tradycji, zaś młode pokolenie rzemieślników czerpie z tego dostatku, dodając sprawdzonym recepturom współczesnej nuty. Tym samym sprawiają, że lokalne wytwory i przysmaki nabierają niepowtarzalnego charakteru – mówi Tomasz Urynowicz, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego.

„Małopolskie wspaniałości” – tak o polecanych przez siebie małopolskich produktach mówi Anna Dąbek, przewodniczka po Ojcowskim Parku Narodowym i ambasadorka kampanii „Małopolska. Poznajmy się”. Sprawdźcie listę Pani Ani i zainspirujcie się ciekawymi pomysłami na prezenty:

Obwarzanek krakowski – król krakowskiego pieczywa, najpyszniejszy symbol stolicy Małopolski i najłatwiej dostępny, sprzedawany niemal na każdej ulicy królewskiego miasta. Mieszkańcy miast w pobliżu Krakowa mogą go zamówić w sklepie https://obwarzanki-krakowskie.pl, ale reszta Polaków z pewnością doceni witrynę Obwarzanek.com. To lokalna inicjatywa mająca na celu stworzenie pierwszej, miejskiej marki pamiątek z Krakowa, inspirowanych kultowym obwarzankiem. W ofercie znajdują się kubki, podkładki filcowe w kształcie obwarzanka, skarpetki, breloki, a nawet zabawki dla psa! Jeśli wśród swoich bliskich masz fanów obwarzanków, idealny prezent gotowy!

Drewniane czerwone korale – korale to element tradycyjnego stroju ludowego, które kojarzą się z czymś dobrym, odświętnym, przynoszącym szczęście. Nie tylko dla pań z Koła Gospodyń Wiejskich, ale także dla prawdziwych fashionistek. Powiada się, że posiadają magiczną moc, chronią przed nieszczęściami i biedą. Pewne jest, że dodają blasku twarzy, podkreślają urodę i… nieodzownie kojarzą się z Małopolską. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło „czerwone korale” żeby z łatwością znaleźć te piękne, małopolskie ozdoby. Kupić je można przykładowo na stronie www.beskidartdeco.pl.

Produkty z pasieki: miody z ekologicznie czystych terenów, maści, kremy, ciasteczka, pierniczki miodowe według tradycyjnego przepisu, lizaki i cukierki miodowe... Te pyszne produkty i życie pszczół możemy poznać np. w Pasiece „Barć” w Kamiannej k/ Krynicy Górskiej, a także w Internecie na stronie https://sklep.kamianna.pl.

Wino z małopolskich winnic – Niewiele osób wie, że to właśnie w Małopolsce zarejestrowanych jest najwięcej winnic. Produkowane są tu zarówno wina białe, jak i czerwone. Głównie są to trunki wytrawne, ale znajdziemy także półwytrawne. Anna Dąbek poleca winnice w otulinie Ojcowskiego Parku Narodowego w jurajskiej części Małopolski. W każdej z nich możemy złożyć zamówienie drogą mailową. Będzie to doskonały prezent dla enoturystów (osób, które kochają wyjazdy do regionów winiarskich), którzy z powodu pandemii mogli nie zrealizować swoich planów podróży Małopolskim Szlakiem Winnym.

Zobacz, jak powstają małopolskie wina:

 

Cudeńka z drewna: szachy, szkatułki, kuferki, niciarki, karciarki, regionalnie rzeźbione laski i zabawki. Wszystkie one wyrabiane są w malowniczej miejscowości Jerzmanowice znajdującej się w bezpośrednim sąsiedztwie Ojcowskiego Parku Narodowego, między Krakowem, a Olkuszem, ale można je kupić online, w wielu sklepach internetowych.

Ozdoby choinkowe: ręcznie malowane bombki choinkowe, szklane ozdoby o różnych kształtach – mikołajów, bałwanków, aniołów, zwierząt, itp. Wszystkie łączy bogata, ręczna dekoracja i niepowtarzalne wzornictwo. Zakład produkcyjny znajduje się we wsi Bębło w 20 km za Krakowem. Firma ma sklep online, gdzie można zamówić te piękne ozdoby na własną choinkę – http://www.armar-ozdoby.pl.

Zatorskie krówki – produkowane w sercu Doliny Karpia, w mieście Zator. Krówki mają wielu fanów. Nie wahaj się i zamów je przez sklep internetowy: http://www.krowka-zatorska.pl.

Wyroby wełniane – podhalański sweter, ręcznie robiony z owczej wełny przyda się każdemu zmarzluchowi! Dodatkowo można zakupić wełniane skarpety góralskie. Ich prosty, rękodzielniczy splot będzie szczególnie dobrze prezentował się z eleganckimi botkami. Regionalne wyroby można zamówić na stronie www.goralskisklep.pl.

Góralski folk – a jeśli ktoś lubi odkrywać tradycyjne wzory w nowoczesnej odsłonie, zapraszamy do sklepu Podhaler. Znajdziemy tam damskie i męskie koszule z haftowanymi, góralskimi motywami, modne bluzy, marynarki, muchy męskie, gumki do włosów, a nawet workoplecaki. Wszystkie produkty produkowane są w Małopolsce.

Wielu producentów prowadzi własne sklepy internetowe, ale są też takie, które oferują gotowe koszyki produktów regionalnych (np. projekt Produkt lokalny z Małopolski). Mieszkańcy Krakowa i okolic mogą korzystać z dostaw oferowanych przez Targ Pietruszkowy (jedyny targ w Polsce wchodzący w skład elitarnej grupy Targów Ziemi – Earth Market) oraz specjalny serwis https://www.rynek.krakow.pl gromadzący informacje o świątecznych ofertach produktów i usług. Dodatkowe inspiracje do świątecznych oryginalnych prezentów można znaleźć w broszurze Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Małopolski, gdzie znajdują się nie tylko opisy należących do niej przedsiębiorców, ale także ich dane kontaktowe oraz listy rekomendowanych produktów.

- Zachęcamy do tego, aby przy wyborze świątecznych prezentów dla bliskich szukać produktów z Małopolski, które sprawią, że nasz prezent będzie unikatowy i wesprze przedsiębiorców z naszego regionu – mówi Grzegorz Biedroń, prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej.

 

Kampania „Małopolska. Poznajmy się.” ma na celu utrzymanie zainteresowania Małopolską jako ciekawą destynacją turystyczną, a w konsekwencji w przyszłości aktywizację mieszkańców Polski do realizacji podróży turystycznych do Małopolski oraz ukazanie regionu jako idealnego miejsca do wypoczynku w duchu „slow”, czyli niespiesznego, uważnego podróżowania. Kampanię wyróżnia zaangażowanie lokalnych ambasadorów – mieszkańców Małopolski. Ich polecenia zachęcają do wycieczek poza utartym szlakiem i odkrywania mniej znanych miejsc, co sprzyja bezpieczeństwu turystów. Więcej informacji: www.poznajmysie.malopolska.pl.

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ