Europa

Barszcz, pierogi i syrnyky - zapraszamy na ukraińską ucztę

2022-02-26 16:05:45 redakcja@produkty-lokalne.pl

Barszcz ukraiński, pierogi, buraczano-ogórkowa sałatka, kulisz i syrnyky - nie mogło być inaczej, też wspieramy Ukrainę. Próbujcie ich dań narodowych, odwiedzajcie restauracje, których w Polsce wiele lub sami przygotujcie jedną z potraw, z której są dumni.

zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne

Kuchnia ukraińska przypomina polską. Wpływa na to wspólna historia. W okolicach Krymu silne są także wpływy tatarskie i żydowskie, a na Bukowinie Rumuńskie. Jednak grzechem byłoby powiedzieć, że jest taka sama. Różnice są, nawet jeśli to tylko niuanse w dodatkach. Jednak to one sprawiają, że wyróżnia się na tle innych.

W kuchni ukraińskiej dominują dania mączne, na stole często pojawia się kasza gryczana, ziemniaki, kiszone i tłusty nabiał. Sporo w niej słonecznika, pietruszki, cebuli i czosnku. Jest także miejsce na mięso. Wiele potraw okrasza się słoniną.

Barszcz ukraiński, klasyk znany jest także w Polsce. Zupa z buraków z dużą ilością innych warzyw, ziemniaków, kapusty, cebuli, fasoli, a nawet przecieru pomidorowego. W wersji tradycyjnej robina jest na mięsnym wywarze z solonego boczku. Zupa dekorowana jest natką i kleksem z gęstej śmietany. Czasami dodawane są pampuszki, czyli drożdżowe bułeczki czosnkowe.
 
Pierogi to inny ukraiński klasyk. Warenyky najczęściej lepione są z kwadratów a nie kół. Nadzienie zależy już od upodobań, od słodkich - owocowych, serowych, po wytrawne z ziemniakami, mięsem, warzywami i kaszami. Podawane są kwaśną śmietaną.
 
Banosz to gotowana na śmietanie mąka kukurydziana. Masę podaje się z bryndzą, skwarkami, grzybami i warzywami.
 
Sałatka z gotowanych buraków i kiszonych lub konserwowych ogórków. Do tego gotowane ziemniaki i marchew oraz zielony groszek i cebula. Można dodać śledzie i jabłka wtedy będzie w wersji lwowskiej. Wszystko polane jest sosem octowo - olejowym.
 
Kulisz powstaje z kaszy jaglanej (proso), gryczanej lub jaglanej, do której dodawane są warzywa, mięso i słonina. Wszystko jest długo gotowane na jednolitą masę.
 
Ser to numer jeden w daniach deserowych. Możemy więc zjeść syrnyky - racuchy serowe podawane z rodzynkami, śmietaną i owocami lub zapikankę (sernik), który robi się z gruboziarnistej semoliny. Taka mąka daje konsystencję zupełnie inna niż mają polskie serniki. Ukraińskie mają w sobie rodzynki lub owoce i polane są czekoladą.
 
Sałatka ze smażonych na czosnku kabaczków i bakłażanów, które podaje się sosem i koperkiem.
 
Ukraińcy jedzą dużo kasz. Króluje gryczana. Często robią gołąbki. Placki ziemniaczane przypominają te polskie chociaż bywają zapiekane, a naleśniki robi się na zaczynie drożdżowym i dodaje różne farsze.

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ