Polska

Biała kiełbasa z Wielkopolski ze znakiem „Chronione Oznaczenie Geograficzne”

2017-04-05 10:30:00 Jakub Chojak

Biała kiełbasa parzona z Wielkopolski, po trwającej blisko dwa lata procedurze, uzyskała akceptację w sprawie przyznania jej znaku „Chronione Oznaczenie Geograficzne” przez Unię Europejską. Po znalezieniu się na specjalnej europejskiej liście tradycyjnych wyrobów o najwyższej jakości za 3 miesiące otrzyma ona nazwę „Kiełbasa Biała Parzona Wielkopolska”. Lokalny wyrób cechuje przede wszystkim najlepsze mięso, oraz przyprawy bazujące na majeranku oraz czosnku. Wyjątkową białą parzoną możecie kupić już teraz – m.in. w Pleszewie lub w Krotoszynie.

Wniosek złożony do Unii Europejskiej o przyznanie znaku „Chronione Oznaczenie Geograficzne” dla Kiełbasy Białej Parzonej Wielkopolskiej zyskał akceptację i tradycyjna dla regionu wielkopolskiego kiełbasa znalazła się na specjalnej liście opublikowanej przez Unię Europejską – mówi Krzysztof Grabowski, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego.

Wniosek o rejestrację znaku został złożony przez Wielkopolską Izbę Rzemieślniczą w Poznaniu oraz Grupę Producentów Wielkopolskiej Kiełbasy Białej Parzonej. Urząd Marszałkowski zajmujący się promocją dziedzictwa kulinarnego pokrył koszty związane z przygotowaniem tego wniosku. – Dzięki przyznanemu oznaczeniu na pewno znacząco wzmocnimy promocję naszej lokalnej białej kiełbasy parzonej oraz producentów, którzy produkują lub będą produkować najlepszą tego typu kiełbasę na rynku – dodaje Krzysztof Grabowski.

Kiełbasa Biała Parzona Wielkopolska jest wytwarzana z najlepszych części mięsa, czyli z szynki łopatki, do 48 godzin po uboju. Dodatkowo nie dopuszczamy produkcji tej kiełbasy z mięsa peklowanego, co jest często stosowane przy innych wyrobach. Wówczas gotowy produkt ma charakterystyczne różowe zabarwienie. Poza tym w przypadku tej kiełbasy walor smakowy jest przede wszystkim uwydatniany przez majeranek, dopiero potem przez czosnek – wyjątkowe cechy “białej parzonej wielkopolskiej” podkreśla Marek Beer, Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi Urzędu Marszałkowskiego.

Przyprawy stosowane w kiełbasie to: sól warzona, pieprz czarny świeżo zmielony, czosnek świeży tarty oraz majeranek tarty, który wyróżnia Kiełbasę Białą Parzoną Wielkopolską od innych białych kiełbas na rynku. Dominująca zawartość majeranku jest zgodna z recepturą kiełbasy białej z 1964 r. wydanej przez Centralę Przemysłu Mięsnego.

Przyznany znak jest dla nas bardzo ważny, gdyż coraz częściej dochodzi do podrabiania kiełbas przez producentów. Niższa cena powoduje również gorszą jakość. Oznaczenie pozwoli zabezpieczyć naszą białą parzoną kiełbasę i nie będzie się jej tyczyć nieuczciwa konkurencja. Zakłady produkujące Kiełbasę Białą Parzoną Wielkopolską będą musiały od teraz stosować się do ścisłych wymogów dotyczących produkcji i receptury. O znak pozwalający rozpocząć produkcję mogą starać się wszystkie firmy z Wielkopolski oraz kilka powiatów z województw lubuskiego i kujawsko-pomorskiego – tłumaczy Kacper Konarczak z Zakładów Mięsnych Konarczak (producenta Kiełbasy Białej Parzonej Wielkopolskiej) w Pogorzeli oraz Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej w Poznaniu.

Przyznawanie certyfikatu trwa około dwa lata, a procedura wobec Kiełbasy Białej Parzonej Wielkopolskiej dobiega właśnie końca. Jest to czwarty produkt z naszego województwa, który trafia na europejską listę tradycyjnych wyrobów o najwyższej jakości. Wśród nich są również Andruty Kaliskie, Rogal Świętomarciński oraz Wielkopolski Ser Smażony. Obecnie kiełbasę można kupić m.in. w Pleszewie lub w Krotoszynie. W Kaliszu nie jest ona jeszcze dostępna. Jej koszt to około 17 zł za kilogram.

Chronione oznaczenie geograficzne” jest znakiem, który określa jakość produktu poprzez zastosowanie geograficznej nazwy miejsca pochodzenia tego produktu, którego związek z miejscem wytwarzania jest wyraźnie utrwalony. Wymagane jest spełnienie trzech warunków: produkt powinien pochodzić z terenu, którego nosi nazwę (region, określone miejsce), powinien charakteryzować się szczególnymi cechami mającymi związek z miejscem jego geograficznego pochodzenia: jakością, renomą oraz produkcja i/lub przetwarzanie i/lub przygotowanie powinny odbywać się na wyodrębnionym obszarze geograficznym.

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ