Żywność

Błonnik, białko, potas, wapń i ten smak, czyli bób

2021-07-12 11:00:00 redakcja@produkty-lokalne.pl

Bób to jeden ze smaków lata. I warzywo prawie idealne. Wybornie smakuje na ciepło i na zimno. Doskonały jako dodatek do dań głównych i sałatek, ale tak naprawdę na talerzu nie potrzebuje towarzystwa. Wystarczy odrobina masła, przypraw i można pałaszować.

fot. redakcja@produkty-lokalne.pl
fot. redakcja@produkty-lokalne.pl

Smak to podstawa. A smak bobu ma to o siebie, że trudno mu się oprzeć. Podjadamy w czasie gotowania, szybko znika z talerzy w czasie posiłku, no i koniecznie trzeba wyjeść to, co zostało w garnku już po obiedzie, czy kolacji. Jednym słowem palce lizać.

Jest w grupie składników, które powinny przeważać w naszej diecie. Zawartość potasu, magnezu i wapnia sprawiają, że bób ma właściwości odkwaszające. Przy tym wszystkim jest małokaloryczny a sycący. Wszystko przez błonnik więc szybko daje uczucie sytości i wpływa na pracę jelit, ale to nie jedyna zaleta tego strączkowego warzywa, które w sezonie letnim często gości na naszych stołach. Bób ma sporo białka potrzebnego mięśniom oraz kwasu foliowego. Dlatego też zalecany jest osobom na wege diecie oraz z problemami układu krążenia, które też powinny ograniczyć jedzenie mięsa, z anemią i kobietom w ciąży.

Pod warunkiem, że nie cierpią na cukrzycę ciążową, podobnie jest z diabetykami. Chociaż smaczny i z długą listą zalet to ma wysoki indeks glikemiczny. Uważać też powinny osoby z problemami układu pokarmowego oraz z tendencją do tworzenia się kamieni nerkowych. Żeby uniknąć gazów i wzdęć po zjedzeniu bobu trzeba go przed ugotowaniem moczyć godzinę lub dwie.

A później zalać świeżą wodą i gotować do miękkości. Można podawać jako dodatek do dań głównych – typowo letni obiad to bób, młode ziemniaki z koperkiem i sadzone jajko. Można wykorzystać jako składnik sałatek lub zjeść bez niczego. Z odrobiną ulubionych przypraw i polany masłem. Można z niego zrobić też foul medamas - popularną na bliskim wschodzie pastę, której podstawą jest rozdrobniony bób wymieszany i podduszony z podsmażoną cebulą i masa ulubionych ziół i przypraw oraz wymieszany z sokiem z cytryny i oliwą. Można też dodać papryki chilli, pomidory koktajlowe, posiekane oliwki. Idealna pasta do pieczywa lub przekąsek.

Można też sięgnąć po bardziej swojski przepis. Pierogi z bobowym farszem – danie, które zwyciężyło w pierwszej edycji konkursu na Najsmaczniejszą Tradycyjną Potrawę Powiatu Kieleckiego. Zaproponowała je w Ewa Siudajewska.

http://krajno.pl/przepisy-regionalne/

A bób tak samo dobrze jak w kuchni czuje się w aptece. Wykorzystywany jest przy produkcji leków na chorobę Parkinsona oraz suplementach zwiększających produkcje hormonu wzrostu. Dlatego zażywają je często sportowcy i osoby narażone na utratę tkanki mięśniowej.

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ