Polska

Boże Ciało - kwietne dywany w Spycimierzu i lajkonik w Krakowie, w całym kraju procesje

2021-06-03 10:30:00 redakcja@produkty-lokalne.pl

Procesje z hostią niesioną przez kapłana, z którym podążają do czterech ołtarzy wierni są głównym elementem obchodów Bożego Ciała. Święto trwa oktawę i zostało ustanowione na pamiątkę objawienia błogosławionej Julianny z Cornillon. Zakonnica w swoich wizjach zobaczyła zakrwawioną hostię. W Polsce Boże Ciało obchodzone jest od 1320 roku. Obecnie najbardziej pracochłonne i zachwycające finezją organizowane są w Spycimierzu.

źródło: parafiaspycimierz.org.pl
źródło: parafiaspycimierz.org.pl

Święto ustanowiono w XIII wieku. Było odpowiedzią na rozterki teologów związane z przemianą chleba i wina w ciało i krew Chrystusa. Bezpośrednim przyczynkiem do wprowadzenia Bożego Ciała stało się objawienie zakonnicy Julianny. Belgijska augustynianka w 1208 roku w swojej wizji zobaczyła na tarczy księżyca ciemną plamę, którą to głos Chrystusa wytłumaczył jako brak celebracji wśród wiernych eucharystii.

Dekret ustanawiający święto w drugą niedzielę po Zielonych Świątkach wydał w 1240 roku biskup LieOge, diecezji, w której znajdował się klasztor późniejszej błogosławionej Julianny. Święto w bulli Transiturus de hoc Mundo wpisał w 1264 roku papież Urban IV. A wprowadził je w 1317 papież Jan XXII.

W Polsce pierwszy raz obrzęd związany z Bożym Ciałem odbył się w Krakowie w 1320 roku za sprawą biskupa Nankiera. Procesje wprowadzono wiek później. Początkowo były to barwne widowiska o tematyce biblijnej. Zaniechano ich w XVIII wieku. Nadal świętu towarzyszą procesje do czterech ołtarzy prowadzone przez duchownego, który w asyście przedstawicieli bractw kurkowych, rzemieślników oraz dzieci pierwszokomunijnych sypiących kwiaty niesie hostię. Wierni podążają za księdzem i przy kolejnych przystrojonych roślinami stacjach wysłuchują fragmentów Ewangelii. Tradycją jest zabieranie do domów zielonych gałązek, które mają strzec przed złymi mocami i zapewnić urodzaj w gospodarstwie.

Święto trwa oktawę. Najciekawszym zwyczajem kończącym obchody Bożego Ciała jest krakowski lajkonik. Hipotez powstania obyczaju jest sporo, ale trudno wskazać jedną prawdziwą. Najprawdopodobniej korzeniami sięga najazdów tatarskich. Znany wszystkim strój, który przywdziewa zaprojektował Stanisław Wyspiański. W tym roku pochód wyruszy o 17.30.

https://muzeumkrakowa.pl/kalendarium/pochod-lajkonika-2021

Najbardziej malownicza procesja Bożego Ciała odbywa się w Spycimierzu, niewielkiej wsi w województwie łódzkim. Każdego roku mieszkańcy miejscowości tworzą barwne dywany z kwiatów, po których przechodzi kapłan wraz z wiernymi.

http://parafiaspycimierz.org.pl/uroczystosc-bozego-ciala/

Procesja przyciąga tłumy turystów ciekawych niezwykłych kwietnych dzieł tworzonych przez mieszkańców. Układanie zaczyna się wczesnym rankiem a procesja o godzinie 17.00.

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ