Piwa

Browar Bojanowo - tradycja i rzemiosło

2021-01-05 11:00:00 redakcja@produkty-lokalne.pl

Browar Bojanowo to jeden z nielicznych w Europie, który ma niezmienioną formę od czasu powstania tj.1881 roku. Zarówno budynki jak i jego obszar to chroniony prawem zabytek. W regularnym asortymencie browar ma 17 gatunków piwa.

fot. Browar Bojanowo
fot. Browar Bojanowo

Historia browaru w Bojanowie sięga XIX wieku, kiedy to niemiecki przedsiębiorca Franz Junke założył swój browar. Krótko przed wybuchem II wojny światowej firmę przejęła poznańska spółka. Po wojnie przedsiębiorstwo zostało znacjonalizowane. W latach 70. moce produkcyjne znacznie zwiększono. Jednak w 1999 r. browar został postawiony w stan likwidacji. Dopiero w 2012 r. zabytkowe budynki browaru przejął Marek Jakubiak i postanowił wskrzesić tradycję warzenia piwa w Bojanowie.

Od 2019 browar Bojanowo jest członkiem Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolski. Piwa Bojan Toporek, Bojan Tradycyjne, Bojan Miodowe oraz Bojan Pszeniczne posiadają certyfikat Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolski. Browar w Bojanowie zdobył wiele wyróżnień, między innymi na największym konkursie piwnym na świecie World Beer Awards. Piwo Bojan Porter i Bojan Miodowe zostały ocenione jako najlepsze piwa z Polski. W 2019 na największym konkursie konsumenckim w Polsce "Chmielaki" piwo Bojan Muscovado zdobyło złoty medal, Bojan Porter drugie miejsce. Rok 2020 to kolejne nagrody i wyróżnienia: złoty medal Chmielaki dla Bojan Toporek, Brąz World Beer Awards (jeden z największych konkursów piwnych na świecie) dla Bojan Ciacho i srebro dla Bojan Toporek.

W 2019 r. Bojan dokonał rebrandingu swoich etykiet, podkreślając hasło – „Bojan Tradycja i Rzemiosło”.

Dystrybucja obejmuje ogólnopolski kanał hurtowy oraz nowoczesne sieci sprzedaży średnio- i wielkopowierzchniowej – np. sieci supermarketów i dyskontów m. in. Carrefour, Auchan, Selgros, Makro, promocyjnie w sieci Lidl i Polomarket. Dociera również do punktów sprzedaży należących do innych firm, działających na zasadach franczyzy np. Żabka. Browar eksportuje do Wielkiej Brytanii, poprzez dystrybutora, który zaopatruje Polskie sklepy w żywność.

Najbardziej znane piwa marki Bojan to:

Bojan Toporek - lager z dodatkiem amerykańskich chmieli.

Bojan Tradycyjne - słodowy lager wpisany na listę produktów tradycyjnych.

Bojan Mango - piwo z naturalnym sokiem owocu mango.

Bojan Ciacho - ciemne piwo z dodatkami piekarniczymi.

 

ul. Browarowa 2

63-940 Bojanowo

+48 65 54 54 555

biuro@browarbojanowo.pl

www.browar-bojanowo.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ