Piwa Lokalne

Browar Kormoran – olsztyńscy pasjonaci piwa cz. I

2015-11-22 11:30:00 Jakub Chojak

Browar Kormoran Sp. z o.o. powstał w 1993 r., jako spółka założona przez trzech wspólników. Dziś jego oferta składa się z ponad trzydziestu różnych piw. Są wśród nich piwa dolnej i górnej fermentacji – zarówno jasne, jak i ciemne. Bardzo zróżnicowane są ich zasoby surowcowe, stosowane dodatki, okresy fermentacji danych piw, czy właściwe im okresy leżakowania.

Od samego początku funkcjonuje w Olsztynie w województwie warmińsko-mazurskim. – Z tym regionem wiąże nas nie tylko miejsce prowadzenia działalności, ale także pierwsze podstawowe zaplecze surowcowe, a nade wszystko inspiracja dla poszukiwania nowych, niepowtarzalnych smaków – mówią właściciele.

Browar działa blisko ćwierć wieku. W tym czasie nieustanie się rozwijał i wchodził na nowe szczeble rozwoju w procesie warzenia piw jasnych oraz tworzenia nowej jakości. Wszystko to doprowadziło do tego, że praca w Browarze stała się dla jego właścicieli i współpracowników wyrazem pasji i zaangażowania w to, co robią dla klientów, którzy sięgają po piwa Browaru Kormoran. W ofercie Browaru Kormoran znajdują się produkty bez- i niskoalkoholowe, jak również piwa wysoce ekstraktywne i mocne.

„Podróże Kormorana”
Trudno wskazać najważniejszy produkt browaru. Każde piwo jest dla nas tak samo ważne. Każde stanowi bowiem oddzielny pomysł i indywidualny sposób jego realizacji. Jeżeli jednak chcielibyśmy pokusić się o wskazanie wyjątkowych produktów, to możemy spróbować powiązać je w pewne grupy. Pierwszą z ich są piwa z serii „Podróże Kormorana”, która stanowi naszą indywidualną interpretacje klasycznych stylów z całego świata – tłumaczy Paweł Błażewicz z Browaru Kormoran.

W ramach serii „Podróże Kormorana” browar waży obecnie pięć różnych piw: Weizenbocka – piwo pszeniczne o mocy koźlaka, z pięknym aromatem rodzynek i śliwek, Rauchbocka – koźlaka wędzonego, AIPA – piwo odurzające aromatem amerykańskich chmieli, Coffee Stout – ciemne piwo o wyspiarskim charakterze dopełnione aromatem i smakiem naturalnej kawy oraz Witbier – własna interpretacja belgijskiej odmiany piw pszenicznych z kolendrą i skórkami pomarańczy.

Piwa bez- i niskoalkoholowe
Drugą grupę produktów firmy stanowią produkty bez- i niskoalkoholowe. Browar Kormoran produkuje „Podpiwek Warmiński” – produkt bezalkoholowy znany z wielu warmińskich domów. – Jako jedyni w kraju warzymy też piwo o bardzo niskim ekstrakcie i zawartości alkoholu na poziomie 1%. Piwo o nazwie „1na100” to lekkie żytnie APA (American Pale Ale) – oznacza to, że jest to piwo pełne w smaku, lekko pikantne od dużego udziału słodów żytnich, a przede wszystkim doskonale pachnące cytrusami dzięki chmielowi odmiany Citra – dodaje Paweł Błażewicz.

Jak podkreślają przedstawiciele firmy, równie ważnymi piwami w ofercie są dwa rodzaje pojawiające się tylko raz w roku: PLON i PLUS. Oba te piwa to tzw. wet hopy. Oznacza to, że w czasie ich warzenia stosowany jest wyłącznie świeży, zielony chmiel. W przypadku PLONa jest to chmiel Sybilla. Natomiast w PLUSie Browar stosuje uprawiane na polskich plantacjach amerykańskie odmiany Cascade oraz Chinook. Od czasu zerwania szyszki chmielowej z pnącza do momentu, kiedy trafia do kotła mija nie więcej niż 6 godzin, a należy pamiętać, że chmiel do Olsztyna sprowadzany jest z Lubelszczyzny.

Portery bałtyckie
Najważniejszymi piwami w naszej ofercie są portery bałtyckie – zwane piwowarskimi skarbami Polski. To piwa wyjątkowe – ciemne, ekstraktywne, słodkie i palone. Kojarzą się z kawą, czekoladą, pralinami, czy suszonymi ciemnymi owocami. W naszej ofercie znajdują się dwa portery. Klasyczna odmiana – Porter Warmiński – piwo, które zdobyło dwa medale na European Beer Star (2012 – złoty i 2015 – brązowy) oraz dysponuje certyfikatem „Jakość Tradycja”. Drugim naszym porterem jest Imperium Prunum – porter imperialny z dodatkiem suski sechlońskiej. Piwo to zostało uznane za jedno z 20 najlepszych piw na świecie przez Bussines Insider oraz portal Ratebeer.com – wyliczają właściciele Browaru Kormoran.

Jednak nie można zapominać też o innych piwach z bogatej oferty firmy. Równie ważnymi i cenionymi piwami są także: Świeże – piwo niepasteryzowane, Warmińskie Rewolucje i Kormoran Jasny – pilsnery, czy Orkiszowe i Kłos – bazujące na ekologicznych i endemicznych zbożach, Miodne – pięknie uzupełnione miodem wielokwiatowym, czy w końcu piwa owocowe: Wiśnia w Piwie i Śliwka w Piwie.

Więcej informacji o produktach Browaru Kormoran: tutaj

Co szczególnego znajdziecie w piwach Browaru Kormoran?
Jak powstaje piwo?
W czym tkwi sekret sukcesu firmy i jakie ciekawostki są z nią związane?

Dowiecie się już w środę, 23 listopada w drugiej części artykułu o Browarze Kormoran na produkty-lokalne.pl. Zapraszamy!

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ