Polska

Chałupy Wodeckiego. Ślady muzyka we wsi, którą rozsławił

2021-05-11 10:30:00 redakcja@produkty-lokalne.pl

Nikt tak nie rozsławił tej niewielkiej nadmorskiej miejscowości jak on. Piosenka, chociaż liczy parę ładnych lat, jest przebojem niejednej letniej potańcówki. Dzięki temu Chałupy do dziś przyciągają nudystów, o których śpiewał Zbigniew Wodecki i ciekawskich jak owe plaże dla nietekstylnych wyglądają. A skoro piosenka od lat jest niesłabnącą reklamą wsi, to zaglądających do niej turystów wita mural z wizerunkiem artysty, a spacerując tamtejszym deptakiem można usiąść na ławce grającej jeszcze kilka innych przebojów muzyka.

fot. redakcja@produkty-lokalne.pl
fot. redakcja@produkty-lokalne.pl

Mural namalowano na budynku przy stacji kolejowej. Tak by każdy kto przemierza półwysep pociągiem mógł zobaczyć osobę, która Chałupy rozsławiła. Obok samego portretu Zbigniewa Wodeckiego widać z lotu ptaka wieś i napis „Chałupy Welcom to”. Wszystko zdobią kaszubskie wzory.

Mural powstał jeszcze przed śmiercią artysty, który zmarł 22 maja 2017 roku. Sam Zbigniew Wodecki rzadko bywał we wsi, która jest bohaterka jednego z jego najbardziej znanych przebojów, ale zdążył go zaśpiewać dokładnie na rok przed odejściem na scenie pola namiotowego właśnie w Chałupach.

4 maja mural został odnowiony.

 

Małe zmiany przy sklepie "całodobowym" 😎

Opublikowany przez Chałupy Wtorek, 4 maja 2021

Już po śmierci Zbigniewa Wodeckiego na skwerze przy ul. Kaperskiej postawiono muzyczną ławeczkę. Siadający mogą „Chałupy welcome to”,” Pszczółka Maja”,” Zacznij od Bacha”, „Lubię wracać tam gdzie byłem” i „Rzuć to wszystko co złe”. W czarnej płycie wyryto także wizerunek grającego na trąbce muzyka i nutowy zapis jego największych przebojów oraz fragment wypowiedzi artysty z jednego z wywiadów.

„Co robić? Uświadomić sobie, że jutra może już nie będzie. Nauczyć się żyć chwilą, która jest. To znaczy przyjąć, że wszystko to, co było, to było, ale już tego nie ma, a to co będzie, tak naprawdę nie musi się zdarzyć. A więc bawić się tak, jakby to był ostatni dzień naszego życia. Taka postawa dotyczy zresztą nie tylko zabawy. To ideał życia w ogóle”

Pomysłodawcą ławeczki jest Marcin Budzisz, sołtys Chałup autorem projektu Robert Sokołowski, grafik z CKPiS Władysławowo.

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ