Żywność

Chlebuś na cegle

2011-10-18 13:30:00 redakcja@produkty-lokalne.pl

Jak rozpoznać czy “tradycyjny chleb” jest rzeczywiście wypiekany w tradycyjny sposób, w starych piecach? Okazuje się, że jest na to sprawdzony sposób.

Łódzka piekarnia “Chlebuś”
Łódzka piekarnia “Chlebuś”

Łódzka piekarnia “Chlebuś” to wypieki tradycyjne na zakwasie i bez polepszacza. Firma wypieka pieczywo białe i żytnie razowe z dynią, ze słonecznikiem, z soją, z żurawiną i ze śliwką. W ofercie znajdziemy też chleb razowy orkiszowy, chleb razowy graham i chleb żytni cebulowy.

Obowiązkowo należy spróbować słodkich bułek maślanych, pączków i chałek. – Nasze chleby, poleżą dwa, trzy tygodnie i nie dostaną pleśni. Robione na bazie zakwasu, który robiony jest w kotle – to jest sekret tego chleba, drugim jest receptura, ale jej zdradzić nie możemy. Chleby są produkowane na bazie żyta, są to chleby razowe i białe wypiekane na cegle. Nasz piec ma ponad 80 lat, co widać na skórce od chleba. Prawdziwy, zdrowy, ekologiczny chleb powinien mieć wzór cegły na spodzie. Skórka powinna być bardzo, bardzo twarda, a na niej powinno widać odbicia cegieł. Jeśli chleb jest gładki oznacza to, że jest pieczony na blaszce i wtedy nie jest to piec tradycyjny – mówiła Ewelina Milczarek, z Piekarni Chlebuś.

Największe bochenki wypiekane w piekarni ważą aż trzy kilogramy.

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ