Polska

Cieszyn przyciąga magnoliami. Spacer wśród kwitnących drzew

2021-05-02 15:03:51 redakcja@produkty-lokalne.pl

Magnolie w pełnej krasie można oglądać na przełomie kwietnia i maja. Chociaż kwitną krótko, to różnokolorowe kwiaty – od białych po ciemno bordowe zachwycają. Szczególnie w Cieszynie. Śląskie miasto może pochwalić się magnoliową aleją, która wręcz oszałamia.

redakcja@produkty-lokalne.pl
redakcja@produkty-lokalne.pl

Szlak ma niewiele ponad kilometr długości. Wiedzie przez całe miasto, w którym pierwsze krzewy pojawiły się już na przełomie XVII i XIX wieku. W mieście zasadził je ks. Leopold Jan Szersznik. Później zaczęły też zdobić ogrody mieszczan. Tak wtopiły się w krajobraz Cieszyna, że stały się jedną z jego wiosennych atrakcji turystycznych.

Ogromną popularnością cieszą się spacery z przewodnikami magnoliowym szlakiem. Podziwiając krzewy można też poznać historie i ciekawostki związane z miastem. W 2021 roku takowe raczej się nie odbędą. Oczywiście wszystko przez koronawirusa, który uniemożliwia grupowe spotkania.

Nic nie stoi na przeszkodzie by wybrać się na szlak w pojedynkę, w gronie rodzinnym lub z przyjaciółmi. I podziwiać różnej wielkości i barwy kwiaty.

https://slaskie.travel/route/700268/szlak-kwitnacej-magnolii

Można też wybrać się na spacer wirtualny. Taką propozycję przygotowało Muzeum Śląska Cieszyńskiego

http://wirtualnie.muzeumcieszyn.pl/article/2?fbclid=IwAR3oKQxffcgPktTATjWdFPbwKDue6vqSHLm6-Nn_MKNq_RtRLhzbn2wocnc

Magnolie to jedne z najstarszych roślin kwiatowych. Skamieniałości tych drzew badacze znajdują w skałach sprzed epoki lodowcowej, a więc nawet prawie 60 milionów lat temu. Przyjście ochłodzenia praktycznie zabiło gatunek. Ocalały jedynie lasy w części Ameryki Północnej i Azji, gdzie rośnie większość z ponad 100 odmian znanych nam magnolii. W Chinach to znak czystości.

Z kory niektórych gatunków robi się napary na przeziębienia. Płatki można zamarynować i wykorzystywać jako dodatek do różnego rodzaju dań. W liście można zawinąć farsz i przygotować „gołąbki”. Jadalne są także niektóre kwiaty, które najczęściej podaje się ugotowane.

Nazwa została im nadana na cześć francuskiego botanika Pierre'a Magnola przez przyrodnika Karola Linneusza.

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ