Dlaczego każdego roku liście opadają na jesień?

2020-11-17 09:00:00 redakcja@produkty-lokalne.pl

W maju zalewają nas zielenią, której intensywność maleje z upływem czasu. Kiedy liście tracą chlorofil zaczynają dominować w nich inne barwniki by jesienią otoczyć świat feerią barw, aż w końcu opaść na ziemię. W ten sposób drzewa chronią się przed utratą wody w okresie kiedy jej nie pobiera, a nam serwuje kolorowy spektakl.

redakcja@produkty-lokalne.pl
redakcja@produkty-lokalne.pl

Liści na drzewach ubywa. Jeszcze niedawno cieszyły nas intensywną czerwienią, pomarańczą i żółcią. Jednak i te kolory bledną, a liście lądują na ziemi. Dlaczego każdego roku przyroda daje nam ten niesamowity spektakl zmian?

Z bardzo racjonalnych powodów. Zimą drzewa nie pobierają wody z gleby więc jest to dla nich wyjątkowo ciężki okres. Konieczność utrzymywania liści, przez które woda paruje byłoby zbyt dużym obciążeniem. Stąd konieczność ich zgubienia przed przyjściem mrozów. W ten sposób drzewa spokojnie mogą przezimować.

Przyroda działa według określonego zegara więc wraz z nadejściem ciepłych dni na drzewach pojawią się liście. Zieloną barwę zawdzięczają potrzebnemu im do fotosyntezy chlorofilowi. Im więcej słońca tym kolor intensywniejszy więc im dzień krótszy tym go ubywa a wtedy dają o sobie znać czerwień, pomarańcz i żółć. I tak przyroda zatacza koło.

A jak to w świecie bywa są też wyjątki od normy. Liście nie gubią bukszpan i jemioła. Także drzewa iglaste nie muszą pozbywać się igieł. Wszystko dlatego, że te zimą nie pobierają wody, a dodatkowo otoczone są woskowatą warstwą, co chroni je przed zamarznięciem.

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ