Polska

Dobrzycki platan - w cieniu jego liści powstawała majowa Konstytucja

2022-05-03 10:30:00 redakcja@produkty-lokalne.pl

Każdy moment jest dobry by odwiedzić Dobrzycę. Jednak w maju wizyta w tym niewielkim miasteczku w powiecie pleszewskim w Wielkopolsce powinna być wpisana do kalendarza każdego miłośnika historii, botaniki i tajemnic. Właściciel pałacu w Dobrzycy był współautorem Konstytucji 3 Maja. Według legendy Augustyn Gorzeński pisząc kolejne ustawy siadywał pod platanem rosnącym w parku. A samo drzewo przyświeca myślicielom i masonom, którym ponoć sam możnowładca był o czym świadczą różnego rodzaju detale, które można odnaleźć w posiadłości.

źródło: gminadobrzyca.pl
źródło: gminadobrzyca.pl

W parku okalającym pałac w Dobrzycy rosną trzy platany. Najokazalszy i najstarszy jest ten rosnący przy bramie głównej. Został posadzony przez Augustyna Gorzeńskiego w XVIII wieku i obecnie to jeden z najwyższych okazów w kraju, liczy 27 metrów a obwód korony dawno przekroczył 30 metrów.

Właśnie pod tym platanem, według legendy, powstawały fragmenty Ustawy Rządowej z 1791. Augustyn Gorzeński był bliskim współpracownikiem i jedną z zaufanych osób króla. Polityka była jego żywiołem. Sprawdzał się jako nowoczesny i postępowy właściciel dóbr w Dobrzycy uwłaszczając swoich poddanych. Miłośnik wiedzy, nauki i postępu miał być także ważną postacią loży masońskiej.

https://dobrzyca-muzeum.pl/artykul.php?id=148

Dowodami na współpracę Augustyna Gorzeńskiego z wolnomularzami są akcenty, które na każdym kroku można spotkać w posiadłości. Już sam kształt pałacu przypomina węgielnicę, która jest symbolem masonów. Także zdobienia nawiązują do elementów, które przypisuje się członkom loży.

Ulubionym drzewem masonów był platan symbolizujący wiedzę i mędrców. Dlatego też właściciel Dobrzycy ozdobił swój park trzema tymi drzewami a w cieniu jednego z nich pisał wersety pierwszej europejskiej Konstytucji uchwalonej 3 maja 1791 roku.

Obecnie w pałacu znajduje się Muzeum Ziemiaństwa. Można w nim zobaczyć stałą ekspozycję z egzemplarzem Konstytucji należącym do Augustyna Gorzeńskiego. Czasowo organizowane są także wystawy tematyczne powiązane z historią miejsca.

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ