Polska

Głogów - miasto św. Mikołaja.

2022-12-08 10:30:00 redakcja@produkty-lokalne.pl

Głogów miastem św. Mikołaja. Dekret potwierdzający patronat wydał Watykan.

zdj. M. Dytwińska-Gawrońska/źródło: http://www.miasto.glogow.org/
zdj. M. Dytwińska-Gawrońska/źródło: http://www.miasto.glogow.org/

Miasto do Stolicy Apostolskiej pismo w tej sprawie wysłało w 2021 r. Dokument ustanawiający św. Mikołaja patronem Głogowa został oficjalnie przekazany w jego imieniny. Uroczystość poprzedziła konferencja popularno - naukowa o świętym i jego głogowskim kulcie oraz tradycyjne dni św. Mikołaja połączone ze świątecznym jarmarkiem.

Organizowane są od lat. Oprócz jarmarku można wziąć udział w spacerze historycznym śladami św. Mikołaja, a na wieży ratusza zakładana jest ogromna mikołajowa czapka.

Święty jest patronem miejskiej fary, której ruiny królują nad Głogowem. Jego postać widnieje na miejskich pieczęciach, a ślady wielowiekowego kultu można odnaleźć m.in w dziełach sztuki lokalnych twórców. W ubiegłym roku, na wniosek parafii katolickich i prawosławnych oraz organizacji historycznych miejscy rajcy przyjęli uchwałę o wysłanie pisma do Watykanu potwierdzającego patronat św. Mikołaja nad Głogowem. Informacja zatwierdzająca wybór Świętego Mikołaja na patrona Głogowa przez Kongregację Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przyszła w maju. Uroczystości odłożono do 6 grudnia.

Dekret prezydentowi Rafaelowi Rokaszewiczowi i przewodniczącemu Rady Miejskiej Zbigniewowi Sienkiewiczowi wręczył biskup Tadeusz Lityński. Uchwała przyjęta w 2021 r. ustanawia także 6 grudnia Dniem Świętego Mikołaja.

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ