Żywność

Idealne do wszystkiego. Najlepsze pomidory dojrzewają w ostatnich promieniach słońca

2021-08-24 10:30:00 redakcja@produkty-lokalne.pl

„To cóż, że jeść ja będę zupy i tomaty, gdy pomnę wciąż wasz świeży miąższ…”, a później jeszcze wybrzmiewało tytułowe „Addio pomidory”. Jesteśmy w zdecydowanie lepszej sytuacji niż Wiesław Michnikowski z Kabaretu Starszych Panów, bo pomidory mamy praktycznie cały rok. Jednak przyznacie, że najsmaczniejsze goszczą na naszych stołach na przełomie lata i jesieni, te dojrzewające w ostatnich promieniach letniego słońca. Miąższ „w te witaminy przebogaty” to nie jedyny walor pomidorów, które sprawdzają się w każdym daniu.

zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne

Zupa pomidorowa ma nawet swój fanklub. I to może nawet kilka. Pierwszych powstał ponad 20 lat temu w Kołobrzegu. Oprócz raczenia siebie i bliskich ulubioną potrawą postanowili organizować Festiwal Zupy Pomidorowej zapraszając do zabawy lokalnych restauratorów, którzy mieli serwować swoje autorskie przepisy. Tak narodził się pomysł pobicia rekordu Guinnessa w ilości ugotowanej zupy – wyszło 3,5 tysiąca litrów i wpis w 2001 roku do księgi. Rok później ugotowali ponad 4 tysiące litrów, a Teatr Kulinarny założony przez Krzysztofa Górskiego, który stworzył Fanklub Zupy Pomidorowej do teraz bije rekordy w przygotowywaniu kulinarnych specjałów dla nieprzeciętnej ilości gości.

https://m.facebook.com/teatr.kulinarny?locale2=pl_PL 

W domach, na szczęście, karmimy raczej standardowe ilości i większość lubi pomidorową. Z ryżem, makaronem lub zupę krem. Każdy gotujący ma swój sekret by jego zupa smakowała najlepiej. Jedni gotują na rosole, inni na wywarze roślinnym, a poszukujący nowych smaków dodają egzotyczne przyprawy. Oczywiście smak zależy też od gatunku samych owoców – tak klasyfikuje roślinę botanika, w kuchni uznawane są za warzywa. Stąd ich szerokie wykorzystanie, bo przecież pomidory to nie tylko zupa, ale też sosy, czy konfitury. Potentatem w uprawie pomidorów w Polsce jest powiat kaliski, skąd warzywa trafiają na rodzimy rynek oraz stoły w całej Unii Europejskiej oraz jej granicami.

https://www.facebook.com/HotelKristoff/photos/pcb.3926258497412508/3926258347412523/?type=3&theater 

Można je także suszyć i oczywiście sprawdzają się jako składnik sałatek albo najprościej jak się da kanapek. Chleb z masłem i pomidorem to klasyka. Wyjątkowo zdrowa i pożywna. Pomidory pochodzą z Ameryki Południowej, a w Europie pojawiły się dzięki Krzysztofowi Kolumbowi. Nazwa oznacza nic innego jak złote jabłka, utożsamia je z rajskimi owocami lub jabłka miłości ze względu na zaliczanie ich do afrodyzjaków.

Pomidory to źródło likopenu, czy antyutleniacza, który nie ginie w czasie gotowania, pieczenia, duszenia lub suszenia. A nawet w czasie obróbki przybywa dobroczynnego składnika, który działa odmładzająco. Podobnie jak witaminy A, E i C, które łagodzą problemy trądzikowe, dotleniają skórę i hamują procesy starzenia się skóry. Ostatnia z witamin podnosi też odporność. Warzywo nie tylko na skórę działa zbawiennie, ale też na nasze żyły. Pomidorowe kwasy i pektyny oczyszczają wątrobę i obniżają cholesterol, a tym samym zmniejszają ryzyko wystąpienia miażdżycy. Potas korzystnie działa na serce, a brom na układ nerwowy. Dodatkowo ma sporo błonnika, a to już lubi nasz układ trawienia. Plusem jest także niewielka kaloryczność – ok. 20 kalorii w 100 gramach oraz duża zawartość wody więc gaszą też pragnienie i doskonale sprawdzają się w upalne dni.

Osoby chore na reumatoidalne zapalenie stawów i dnę moczanową muszą jednak uważać z ilością jedzonych pomidorów. Warzywa, oprócz tego, że mają sporo dobroczynnych właściwości mogą również uczulać więc osoby wrażliwe na tego typu dolegliwości też muszą uważać włączając je do diety.

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ