Agroturystyka

Gospodarstwo i Firma EKO Małgorzata i Piotr Hillar – 100% ekologii!

2016-01-20 15:30:00 Jakub Chojak

Gospodarstwo i Firma EKO Małgorzata i Piotr Hillar mieści się w gminie Tuczki, w powiecie Działdowo w województwie Warmińsko-Mazurskim. Firma zajmuje się agroturystyką, w 100% ekologicznie produkuje mąkę z użyciem własnego młyna, którą następnie sprzedaje, podobnie jak otręby, płatki i żyto. Dodatkowo sprzedaje działki budowlane w Grabaczu.

Wspólnie z żoną od 1983 roku prowadzimy 30 ha gospodarstwo metodą ekologiczną. Naszym pierwszym nauczycielem był Julian Osetek, póżniej byli to rolnicy ekologiczni z Niemiec. Gospodarstwo, jak i młyn są od początku atestowane przez AgroBioTest – podkreśla właściciel, Piotr Hillar.

Wcześniej Państwo Hillar hodowali bydło mleczne i opasy. Na polach wysiewali: żyto, pszenice, grykę, proso, buraki pastewne, ziemniaki i koniczyny z trawami na pasze dla bydła. Uprawiali również warzywa: marchew, pietruszkę , buraczki czerwone, pory. Na początku lat 90-tych, kiedy były problemy ze sprzedażą mleka, robili przetwory: masło i twarogi. Były one sprzedawane na kiermaszu w Warszawie przy ul. Grójeckiej 75. W ofercie handlowej posiadali również warzywa i mąki mielone w młynie, który wcześniej należał do ojca pana Piotra Hillara, a przed wojną do jego stryja.

W późniejszych latach właściciele gospodarstwa i firmy EKO zajęli się hodowlą kurczaków ekologicznych na mięso i hodowlą niosek. Te produkty również były sprzedawane w Warszawie, w sieci sklepów ekologicznych. We wszystkich pracach pomagali im praktykanci zarówno z Polski, jak i z innych krajów (Niemcy, Litwa). Z niektórymi mają kontakt do dzisiaj.

Obecnie państwo Hillar mają 20 kur niosek i sezonowo gęsi. Na polu zajmują się już tylko produkcją roślinną: żyto, gryka, pszenica, soczewica. – W młynie mamy tylko ziarno ekologiczne na mąki razowe: pszenną, orkiszową, żytnią i gryczaną. Maszyny w młynie są poruszane silnikami elektrycznymi, ale prąd jest własny, z małej elektrowni wodnej, która współpracuje z siecią elektroenergetyczną – dodaje Piotr Hillar.

Młyn wodny w Tuczkach został wybudowany w 1870 roku. Usytuowany jest nad rzeką Wel, na terenie Welskiego Parku Krajobrazowego. Należy do kategorii zakładów ekologicznych. Produkty w nim wytwarzane to: mąka gryczana, mąka pszenna graham typ 1850, mąka pszenna razowa typ 2000, mąka żytnia razowa typ 2000, mąka orkiszowa typ 2000, otręby pszenne, orkiszowe oraz żytnie.

Właściciele przyjmują również gości w ramach agroturystyki. Dysponują trzema całorocznymi pokojami do wynajęcia, komfortowo wyposażonymi dla osób, które cenią piękno, ciszę i spokój.

Nie jest nam obca sprzedaż bezpośrednia. Obecnie oferujemy mąki razowe w jakości ekologicznej. Większość produkcji młyńskiej sprzedajemy hurtowo, ale czasem jesteśmy obecni na kiermaszach. Prowadzimy sprzedaż również przez internet – mówi pan Piotr.

Wielkim zainteresowaniem właściciela gospodarstwa jest energia odnawialna. Młyn korzysta z energii wodnej. Turbina produkuje prąd na potrzeby gospodarstwa, firmy, młyna i okolicznych mieszkańców. Pokoje gościnne natomiast mają na dachu kolektory słoneczne, służą one do podgrzewania wody użytkowej.

Jestem otwarty na na współpracę z wszystkimi dla których ekologia to nie tylko segregacja śmieci – kończy Piotr Hillar.

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ