Miód

Pasieka Hello Yellow – z miłości do pszczół i do miodu!

2015-12-19 09:30:00 Jakub Chojak

Pasieka w Kłodzku została założona przez pasjonatów pszczelarstwa, dla których najważniejsze są zdrowie i dobra kondycja pszczół. Właścicieli wyróżnia również wyjątkowe podejście do przechowywania miodu. Pasieka jest członkiem sieci Dziedzictwa Kulinarnego Dolny Śląsk.

Pasieki zlokalizowane są tylko i wyłącznie na terenie Kotliny Kłodzkiej, gdzie czyste powietrze oraz bogactwo natury sprawiają że miody gospodarstwa są niepowtarzalne. – Zależy nam na miodach odmianowych i dlatego też wkładamy wiele trudu w poszukiwanie nowych możliwości (lokalizacji) pozyskania niepowtarzalnego miodu – wyjaśnia Igor Antolak, właściciel, obecnie pszczelarz z wyboru, a wcześniej szef działu sprzedaży detalicznej w jednej ze spółek giełdowych.

Pasieka jest członkiem sieci Dziedzictwa Kulinarnego Dolny Śląsk w ramach Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego. Regionalne Dziedzictwo Kulinarne jest znakiem potwierdzającym jakość tradycyjnej i innowacyjnej żywności, która promuje tradycje regionu.

Miód zazwyczaj jest spożywany rano na śniadanie, dlatego też dla nas jest to swoiste przywitanie dnia i słońca, stąd właśnie w nazwie słowo „Hello”, jako dzień dobry. Natomiast każdemu z nas miód kojarzy się z kolorem żółtym, ponadto kolor żółty to słońce i żółte pszczoły, stąd właśnie wzięła się druga część nazwy „Yellow” – pomysł na nazwę Pasieki „Hello Yellow” zdradza Igor Antolak.

Nazwy angielskie lepiej nam pasowały do połączenia słów „dzień dobry” i „żółty” czy „dzień dobry” i „miód” czy „słońce”. Dodatkowo, angielskie słowa brzmią ładnie, melodyjnie i zapadają w pamięć a poza tym zrywają z tradycyjnymi nazwami pasiek czy marek miodów. Ponadto chcieliśmy być bardziej nowocześni z produktem, który jest znany człowiekowi od kilku tysięcy lat – dodaje Marta Spławska.

Gospodarstwo pasieczne w Kłodzku właściciele prowadzą od 2012 roku a ich przygoda z pszczelarstwem była świadomym wyborem związanym z pasją oraz sposobem na życie. Praca przy pszczołach sprawia im bardzo dużo radości, wkładają w nią dużo serca, a dzięki uznaniu klientów przekonują się o tym, że owoce ich pracy sprawiają dużo przyjemności również innym.

Najważniejszym produktem pasieki jest Miód naturalny: wielokwiatowy, rzepakowy, mniszkowy, spadziowy, nektarowo-spadziowy, lipowy, lipowo-spadziowy, faceliowy, gorczycowy, gryczany. – Nie kupujemy miodu od innych pszczelarzy. Wszystkie nasze produkty pochodzą z naszych własnych uli a rodzaj miodu w ofercie jest uzależniony od występowania bazy pożytkowej i jej sezonowości oraz warunków atmosferycznych – wyjaśnia Antolak.

Miody z Pasiek „Hello Yellow” są naturalnym produktem pozyskiwanym ze szczególną dbałością o zdrowie i kondycję pszczół. Dobrem pasieki są właśnie pszczoły, a ich prawidłowy rozwój i przetrwanie jest priorytetem właścicieli. W Pasiekach „Hello Yellow” nie stosuje się sztucznego podkarmiania pszczół, które może zwiększać produktywność pasieki ale w konsekwencji prowadzić do złej jakości miodu i niezadowolenia konsumenta.

Nie jesteśmy producentem miodu, gdyż unikamy jakiegokolwiek procesu produkcji. W naszej pasiece, w ciągu 24 godzin po miodobraniu, miód jest rozlewany bezpośrednio do słoików i tak przechowywany. Dzięki takiemu zabiegowi, unikamy przechowywania miodu w dużych pojemnikach, a następnie rozgrzewania go w celu sprzedaży. Takie podejście gwarantuje naszym klientom, że miód nic nie straci ze swoich właściwości i zachowa swoją bardzo wysoką jakość. Nasze podejście do przechowywania miodu odróżnia nas od innych pasiek – podkreśla Marta Spławska.

Powstawanie miodu zaczyna się z chwilą, gdy pszczoła zwiadowczyni odnajdzie i zlokalizuje rośliny miododajnie, będące źródłem nektaru lub miejsca występowania spadzi. Pszczoły zbieraczki pobierają nektar lub spadź do specjalnego zbiorniczka zwanego wolem miodowym, nim jednak nektar trafi do wola, pszczoła miesza go z wydzieliną gruczołów ślinowych. W wolu miodowym, nektar zostaje wzbogacony kolejnymi enzymami i kwasami organicznymi a także rozpoczyna się wstępny proces przemiany.

Po powrocie do ula, pszczoły zbieraczki przekazują nektar pszczołom ulowym (robotnicom), które zagęszczają go i składają do komórek. Nakrop (tak w ulu nazywa się nektar lub spadź zebrana przez pszczoły) składowany jest w komórkach plastra, przy czym pszczoły ciągle go przenoszą z miejsca na miejsce nieustannie wzbogacając go o enzymy i kwasy organiczne. Po 4-5 dniach kiedy miód jest już gotowy (dojrzały), czyli posiada odpowiednią niską zawartość wody a także, dzięki wprowadzonym enzymom, nastąpił rozkład cukrów złożonych na cukry proste, pszczoły pokrywają komórki cienką woskową pokrywą, tzw. zasklepem, który chroni miód przed wilgocią, zepsuciem i zanieczyszczeniami. Dojrzały miód zawiera większą, niż nektar ilość kwasów organicznych, a także substancję bakteriostatyczną, zwaną inhibiną, która dostaje się do niego z organizmu pszczół.

Najważniejsze ciekawostki o pszczołach:

- Silna rodzina pszczela tj. około 50-60 tys. pszczół na swoje potrzeby bytowe w ciągu sezonu zużywa około 100 kg miodu, tak więc to, co my pszczelarze zabieramy pszczołom to jest naddatek tego, co dziewczyny przyniosą do ula i czego nie zjedzą :)
- Na świecie istnieje około 20 000 gatunków pszczół. Większość z nich nie została jeszcze opisana, a więc liczba ta może być dużo większa.
- Pszczoły porozumiewają się za pomocą tańców i wydawania dźwięków.
- Pszczoły muszą odwiedzić około 4 milionów kwiatów, aby zebrać nektar na 1 kg miodu.
- Podczas jednego “kursu” po nektar pszczoła odwiedza 50-100 kwiatów.
- Pszczoły wytwarzają miód w ten sam sposób od 150 milionów lat.
- Żeby wyprodukować 0,3 kg miodu, pszczoły muszą przelecieć 88 500 km i usiąść na 2 mln kwiatów
- Przeciętna szybkość pszczoły to tylko 24 kilometry na godzinę.
- Pszczoły nie rozpoznają koloru czerwonego.
- Królowe pszczoły mogą żyć do 5 lat, składają około 3 000 jaj dziennie

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ