Mięso i wędliny

Przetwórstwa Mięsne „Płatek” - produkcja wędlin od połowy XX wieku!

2016-03-17 12:00:00 Jakub Chojak

Zakład Przetwórstwo Mięsne “Płatek” – to rodzinna firma z tradycją. Został zarejestrowany w 1992 roku jako jednoosobowa firma. W 2011 roku został przekształcony w formę spółki jawnej, ale produkcja wędlin i wędzonek trwa nieprzerwanie od lat 50-tych ubiegłego wieku. Zakład wciąż prężnie się rozwija, podbijając nowe rynki i zyskuje mnóstwo zadowolonych klientów. Dzięki restrukturyzacji inwestycji w jego modernizację i przebudowę zakład stał się nowocześnie działającym podmiotem spełniającym bardzo rygorystyczne wymogi unijne. Zakład jest położony w województwie małopolskim, na obszarze wiejskim. Najważniejszym produktem jest Kiełbasa Lisiecka.

 

Do produkcji używamy surowców wysokiej jakości; wyselekcjonowane mięsa pochodzenia polskiego. Proces wędzenia, pieczenia odbywa się przy wykorzystaniu tradycyjnych wędzarni, opalanych drzewem bukowym i olchowym. Wyroby Zakładu są produkowane bez żadnych dodatków chemicznych i wędzone w wędzarniach naturalnych, opalanych drzewem odpowiedniego gatunku i jakości. Dzięki zastosowaniu specjalnie wyselekcjonowanych mięs, starannie dobranych przypraw i aromatycznemu wędzeniu zyskały miano wyrobów luksusowych. Wszystko to nadaje tym wędlinom wyjątkowo intensywny aromat i niepowtarzalny smak – tłumaczą przedstawiciele Zakładu „Płatek”.

Mięso do produkcji pochodzi z tuczników ras krajowych, zarówno z własnej hodowli, jak i od małopolskich rolników, od dostawców z województwa małopolskiego. Produkty są wędzone w tradycyjnych komorach wędzarniczych. Produkowane przez Przetwórstwo kiełbasy i wędzonki to wyroby najwyższej jakości o niepowtarzalnym smaku, jak również wyglądzie. Ich charakterystyczną cechą jest proces wytwarzania. Wyroby są peklowane w tradycyjny sposób, według pilnie strzeżonej receptury.

Wśród szerokiej oferty asortymentowej jest również oryginalna Kiełbasa Lisiecka, która została zarejestrowana przez Komisję europejską jako „Chronione Oznaczenie Geograficzne”,co oznacza, że nazwa ta może być wykorzystywana wyłącznie do znakowania kiełbasy spełniającej wymagania specyfikacji oraz produkowanej na obszarze gminy Czernichów i Liszki, powiat krakowski, woj. Małopolskie. – Nasze wyroby są odpowiedzią na potrzeby najbardziej wymagających klientów. Wprowadzono również linię produktów bezglutenowych – dodają właściciele firmy, Marzena i Janusz Zalarscy.

Zakład Przetwórstwo Mięsne “Płatek” zajmuje się produkcją wędlin tradycyjnych. Wyrobem wędlin i wędzonek zajmował się ówcześnie ojciec i dziadek obecnych właścicieli Zakładu Władysław Płatek, który uczył się u mistrza wędliniarstwa Władysława Przebindy. Nazwisko to jest znane obok innych wytwórców Kiełbasy Lisieckiej, która była i jest wytwarzana z najlepszych gatunków mięsa i odpowiednio rozdrabniana. Obecni właściciele bazują nadal na doświadczeniu ojca i dziadka. W zmodernizowanym Zakładzie zachowali jednocześnie znakomitą jakość jak również tradycję.

Oferowane wyroby są wytwarzane zgodnie z obowiązującymi wymogami GMP i GHP. Ponadto w firmie został wdrożony systemu HACCP. Firma posiada szeroką ofertę asortymentową, która z roku na rok jest coraz bogatsza: kiełbasy swojskie, szynkowe, szynki, balerony, boczki, wędzonki, salcesony, kabanosy, kiszki, pasztety, itp.

Posiadamy w swym zakresie certyfikaty potwierdzające jakość produkowanych wędlin i wędzonek m.in.: Chronione Oznaczenie Geograficzne, Dziedzictwo Kulinarne Małopolska, Zaświadczenie o Produktach Bezglutenowych, Produkt lokalny z Małopolski, Produkt Tradycyjny. Firma dynamicznie się rozwija, dostarczamy nasze wyroby na ternie całego kraju. Współpracujemy również z rynkami zagranicznymi, miedzy innymi: Anglia, Niemcy, Francja, Irlandia – kończą właściciele.

Firma “Płatek” została wielokrotnie uhonorowana wyróżnieniami i dyplomami, między innymi zdobyła tytuł “Mistrza Małopolski” w kategorii Firma – Agroliga 2015.

Więcej o Przetwórstwie Mięsnym „Płatek” dowiecie się na: http://www.masarniaplatek.pl/pl/

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ