Wina

Wina spod Wrocławia na światowym poziomie

2015-12-16 09:30:00 Jakub Chojak

Trzydzieści kilometrów na południe od stolicy Dolnego Śląska znajduje się miejscowość Zachowice, w której swoją siedzibę ma Winnica Adoria, prowadzona przez Amerykanina, Mike’a Whitney’a. Wina produkowane w winnicy pochodzą z najwyższej jakości szczepów winorośli, dzięki czemu w Polsce produkowane są trunki na światowym poziomie.

Winnica Adoria jest prowadzona przez jej właściciela, Mike’a Whitney i grupę współpracowników. Mike urodził się wśród winnic Kalifornii, po czym przeprowadził się ze swoją rodziną do stanu Washington w czasie, gdy winnice tego stanu zaczynały być wyzwaniem dla kalifornijczyków w walce o tytuł najlepszych winnic Ameryki. W 1995 r. zamieszkał w Polsce. Jego przeznaczeniem było połączyć miłość do wina i wiedzę o nim z idealnymi warunkami południowo-zachodniej Polski. Dlatego stworzył Winnicę Adoria.

Nieprzypadkowo wino Adoria jest określane przez ekspertów jako wino klasy światowej. Wybraliśmy najwyższej jakości szczepy winorośli Chardonnay, Pinot Noir i Reisling. Mike długo poszukiwał idealnego miejsca na winnicę współpracując z uznanymi w świecie specjalistami w dziedzinie winiarstwa. Półtora roku i 300 odrzuconych lokalizacji później znalazł odpowiednie miejsce – Zachowice pod Wrocławiem – mówi Ilona Migacz z Winnicy Adoria.

Właściciel rozpoczął budowę pierwszej w Polsce winnicy na światowym poziomie. Wybudowano winiarnię i sprowadzono nowoczesne maszyny. – Stworzenie winnicy i uprawa winorośli w kraju, w którym nie ma dobrej infrastruktury dla producentów wina jest niemałym wyzwaniem. W Stanach Zjednoczonych wystarczy skorzystać z przewodnika „Wines and Vines”, aby znaleźć dostawców i podwykonawców. Tutaj musieliśmy zaczynać od zera, co oznaczało podróże po całej Europie i spotkania z dostawcami sadzonek winorośli oraz urządzeń do produkcji wina – dodaje Ilona Migacz.

Zdecydowanie nie dokonałem tego sam – mówi Mike Whitney. Właściciel podkreśla, że miał dużo szczęścia, pracując z najwyższej klasy specjalistami – między innymi z konsultantami z Oregon State University ze Stanów Zjednoczonych, z Uniwersytetu w Sienie w Toskanii, a także z ekspertami i dostawcami z Włoch, Niemiec, Francji, Portugalii oraz Stanów Zjednoczonych. Nie bez znaczenia dla rozwoju winiarni było również wsparcie od lokalnego zespołu projektantów i podwykonawców, dzięki którym została wybudowana pierwsza nowoczesna polska winiarnia.

Doświadczenie nauczyło amerykańskiego inwestora, że warunkiem powstania dobrego wina jest stworzenie dobrej winnicy. Winnica Adoria to połączenie tradycyjnych technik uprawy winorośli i produkcji wina z najnowszą technologią. Trunki leżakują w dębowych beczkach, obok których stoją najnowocześniejsze urządzenia do produkcji.

W winnicy uprawiane są trzy z czterech głównych odmian winogron: Pinot Noir, Chardonnay i Riesling. – Te trzy gatunki wraz odmianą Bacchus – doskonałym lokalnym gatunkiem, który znaleźliśmy w winnicach z okolic Drezna, tworzą podstawę naszej plantacji i tego, co znajdziecie w lampce naszych win – kończy Migacz.

Ciekawostka:

„Kto by pomyślał, wina w Polsce? I cholernie dobre wina!” – powiedział Mike Botwin – profesor na Uniwersytecie Stanu Kalifornia, Przewodniczący amerykańskiego Wine Society San Luis Obispo.

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ