Wina

Winnica Płochockich – najbardziej utytułowana winnica w Polsce

2015-12-29 09:00:00 Jakub Chojak

Winnica Płochockich – Barbara Płochocka została założona w 2009 r. Od tego momentu sprzedaje wino na terenie całego kraju. Główni odbiorcy to sklepy specjalistyczne, restauracje, hotele. Wino można kupić równie przy winnicy. Firma produkuje wino wyłącznie z własnych winogron – wino gronowe. Od roku 2014 prowadzi również działalność agroturystyczną.

Winnica Płochockich została zarejestrowana jako jedna z pierwszych winnic w Polsce. Obecnie jest najbardziej utytułowaną winnicą w kraju, a jej wina co roku zdobywają nagrody na konkursach zagranicznych i krajowych. Rodzinna winnica leży kilkanaście kilometrów od Królewskiego Miasta Sandomierza, w miejscowości Daromin, na wzgórzu zwróconym południową stroną w kierunku rozległej doliny rzeczki Opatówki. Początki winnicy sięgają roku 2005, w którym na terenie zakupionego gospodarstwa zostały posadzone pierwsze krzewy winorośli.

Przed zakupem ziemi została przeprowadzona wnikliwa analiza przydatności gruntów pod cele winiarskie, która wykazała bardzo duży potencjał lokalizacji pod względem zdrowotności winorośli, jak i jakości owoców, czynników kluczowych dla osiągnięcia wysokiej jakości wina. W 2012 r. winnica osiągnęła swoja docelową wielkość ok. 4 ha nasadzeń, z 65% udziałem odmian białych, posiadając łącznie w uprawie ponad 20 szczepów winorośli.

Każdego roku w winnicy powstaje kilkanaście rodzajów win, zróżnicowanych zarówno pod względem charakteru i stylu jak i wytrawności. Począwszy od win białych jednoznacznie wytrawnych, charakternych, doskonale współgrających z daniami lokalnej kuchni, poprzez wina wytrawne z lekką zawartością cukru resztkowego, bardziej miękkie i krągłe, oraz wina półwytrawne i półsłodkie białe i różowe, aż do win czerwonych, zawsze wytrawnych, także zróżnicowanych pod względem charakteru. Od lekkich, świeżych, owocowych, do pełniejszych, cięższych, w żaden sposób nie ujawniających miejsca swoich narodzin.

Wina z ‘Winnicy Płochockich’, jako jedne z pierwszych w Polsce, weszły do oficjalnej sprzedaży w 2009 roku i od tego czasu zdobywają uznanie zarówno miłośników wina, jak i profesjonalistów z branży winiarskiej. Dowodem na to są liczne medale, zdobywane corocznie na różnych konkursach winiarskich, także międzynarodowych, oraz wiele pozytywnych opinii ludzi pijących nasze wina dla czystej przyjemności. Podczas całego procesu tworzenia wina pracują przy nim wyłącznie członkowie rodziny właścicieli – Basia, Marcin i syn Piotr.

Jednym z kluczowych fundamentów wysokiej jakości naszych win jest tradycyjny, naturalny sposób ich wytwarzania, a w szczególności fakt poszanowania podczas winifikacji naturalnej równowagi znajdującej się w odpowiednio dojrzałych i zdrowych owocach. Moc wina oraz ewentualna zawartość cukru resztkowego wynika wyłącznie z naturalnej dojrzałości owoców, w czasie produkcji nie następuje ani wzmacnianie ani dosładzanie wina – tłumaczy właścicielka, Barbara Płochocka.

Wina z ‘Winnicy Płochockich’ można zakupić w winnicy oraz w kilkudziesięciu miejscach w Polsce, w sklepach specjalistycznych i restauracjach.

Właściciele: Barbara i Marcin Płochoccy to członkowie Stowarzyszenia Winiarzy Podkarpacia, członkowie założyciele Sandomierskiego Stowarzyszenia Winiarzy, członkowie sieci Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie, winiarze w pierwszym pokoleniu, skrajni pasjonaci i wielcy miłośnicy winorośli i wina. Marcin był uczestnikiem programu „Podkarpackie Winnice” oraz szeregu wyjazdów, a także kursów szkoleniowych, m.in. w szkole winiarskiej w Silberbergu w Austrii, posiada duże zamiłowanie do eksperymentowania. W 2012 roku właściciele zostali laureatami nagrody Grand Prix Magazynu Wino za zasługi dla polskiego winiarstwa.

Winnica oferuje (po wcześniejszym umówieniu) zwiedzanie winnicy połączone z fachowym doradztwem z zakresu uprawy winorośli oraz degustacje komentowane win dla grup zorganizowanych oraz klientów indywidualnych.

Więcej informacji: www.winnicaplochockich.pl

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ