Przepisy

Jak zrobić Rogale Świętomarcińskie? Sprawdź przepis!

2020-11-11 12:00:00 redakcja@produkty-lokalne.pl

Można kupić – koniecznie z certyfikatem. Można też pokusić się o samodzielne wykonanie Rogali Świętomarcińskich. Przecież 11 listopada, w dniu świętego Marcina, nic tak nie smakuje z popołudniową kawą jak właśnie ten wypiek rodem ze stolicy Wielkopolski.

fot. redakcja@produkty-lokalne.pl
fot. redakcja@produkty-lokalne.pl

Tradycja wypiekania Rogali Świętomarcińskich liczy wiele lat. Najstarsza udokumentowana reklama wypieku, bez którego poznaniacy nie wyobrażają sobie dnia świętego Marcina ukazał się w 1860 roku w „Dzienniku Poznańskim" - stąd pewność, że zwyczaj jest w stolicy Wielkopolski znany przynajmniej od XIX wieku. Wraz z uzyskaniem wpisu do rejestru chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych w Unii Europejskiej Rogale Świętomarcińskie mogą wypiekać jedynie cukiernicy, którzy uzyskają certyfikat od Cechu Cukierników i Piekarzy w Poznaniu.

Możemy też sami pokusić się upieczenie dla najbliższych takich rogali. Tutaj nie potrzeba certyfikatu tylko odpowiednie składniki.

MASA Z MAKU Z NAKALIAMI – trzeba ją przygotować dzień wcześniej

- pół kilograma białego maku

- 5 jajek

- 80 gramów masła

- 200 gramów pokruszonego biszkoptu

- pół kilograma cukru (można połączyć z miodem w odpowiednich dla siebie proporcjach lub zrezygnować z takiej ilości jeśli dba się o linię)

- rodzynki

- orzechy

- pomarańczowa skórka kandyzowana

- aromat migdałowy

Wypłukany mak trzeba zalać wrzątkiem i gotować na małym ogniu przez około pół godziny. Odsączony należy trzykrotnie zmielić najdrobniejszym sitkiem.

Tłuszcz topimy, dodajemy do niego cukier (i/lub miód) oraz sparzone i posiekane bakalie oraz skórkę pomarańczową. Wszystko cały czas mieszamy przez kilka minut i dodajemy mak. Masę zostawiamy na małym ogniu na około 10 minut. W tym czasie trzeba ją mieszać tak by się nie przypaliła. Złączone składniki studzimy i dodajemy do nich pokruszony biszkopt oraz po jednym jajku – ich ilość zależy od gęstości nadzienia. Jeśli zaczyna być rzadkie rezygnujemy z kolejnych.

CIASTO PÓŁFRANCUSKIE

- 400 mililitrów mleka

- 1 kilogram mąki

- 120 gramów cukru

- 120 gramów roztopionego masła plus cała zmrożona kostka

- 2 jajka

- 4 gramy soli

- 20 gramów świeżych drożdży

PRZYGOTOWANIE:

Składniki muszą mieć temperaturę pokojową.

W pierwszej kolejności przygotowujemy rozczyn z drożdży: w misce rozcieramy drożdże z 2 łyżkami cukru, do których dodajemy 3 łyżki mąki i dolewamy 100 mililitrów podgrzanego mleka (musi być ciepłe). Wyrabiamy, przykrywamy i odstawiamy by urosło.

Czekając na wyrośnięcie ubijamy jajka z cukrem, które z pozostałymi składnikami, wyrośniętym rozczynem, mlekiem i solą dodajemy do mąki i wyrabiamy. Następnie partiami dodajemy roztopione masło tak by ciasto wchłonęło tłuszcz. Wszystko trzeba wyrobić na jednolitą i nieklejącą się do rąk masę, którą ponownie przykrytą odstawiamy w ciepłym miejscu do wyrośnięcia.

Zmrożone masło trzeba zetrzeć na tarce i ponownie wkładamy do lodówki. Wyrośnięte ciasto trzeba rozbić, rozwałkować i na części położyć starte masło. Ciasto bez masła trzeba złożyć do środka na trzy części, to samo zrobić z częścią z masłem. Dociskamy, wałkujemy, ponownie składamy jak wcześniej i wstawiamy do lodówki na pół godziny. Czynność składania, wałkowania i schładzania można powtórzyć jeszcze dwa razy.

Przygotowane cisto ponownie trzeba rozwałkować na prostokąt i wycinać z niego trójkąty, które wypełni makowe nadzienie. Zawijamy by wyszły rogale, które ponownie musza wyrosnąć. Gotowe wkładamy do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni. Pieczemy około 20 minut.

Świeże smarujemy lukrem i posypujemy posiekanymi orzechami.

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ