Polska

Jednoczy rodzinę i pozwala skontaktować się z przodkami. Mak na wigilijnym stole

2020-12-19 10:00:00 redakcja@produkty-lokalne.pl

Symbol płodności, dostatku i rodziny. Choćby kilka ziaren, ale w czasie wigilijnej wieczerzy musimy spróbować maku by zapewnić sobie pomyślność. W niezwykłą siłę ziarenek wierzyli też Słowianie i z ich obrzędowości roślina trafiła wprost na stoły chrześcijan.

fot. gov.pl
fot. gov.pl

Słowianie wierzyli, że mak to roślina życia i śmierci, która pozwala kontaktować się z zaświatami. Zapewne wynikało to z halucynogennych właściwości maku, które były wykorzystywane w czasie obrzędów związanych z zimowym przesileniem.

Bliskość równonocy i Bożego Narodzenia spowodowała, że mak wprost ze słowiańskich talerzy trafił na stoły chrześcijan stając się symbolem jedności rodziny i obfitości. Święta to spotkania z najbliższymi i życzenia wszystkiego, co najlepsze. Według przesądów daje nam to zjedzenie maku w czasie Wigilii. Dlatego makiełki, kutia, pierogi z makiem i wszelkiego rodzaju ciasta i ciasteczka z makiem.

MAKIEŁKI (na Śląsku robi się je ze słodka bułką i mlekiem)

- GRUBO POKROJONY MAKARON (mogą być łazanki)

- MASA MAKOWA

Mak (w zależności od ilości osób i apetytu) kilkukrotnie przelewamy gorącą wodą. Kiedy ta będzie biała zalany mak odstawiamy na dobę. Później mielimy dwa lub trzy razy i dodajemy do smaku cukier, jajka tak by masa była mokra oraz bakalie i orzechy.

Makaron gotujemy, odcedzamy i łączymy z masą makową

 

STRUCLA MAKOWA

CIASTO

- 1 kilogram mąki

- 15 dekagrama drożdży

- 1 szklanka kwaśnej śmietany (18%)

- 5 łyżek cukru

- 2 całe jaja

- 4 żółtka

- 2 kostki margaryny

Margarynę ucieramy z mąką. Dodajemy drożdże rozpuszczone w śmietanie i resztę składników. Ciasto zagniatamy.

MASA MAKOWA

- 1 kilogram maku

- szklanka cukru

- jajka

- bakalie, orzechy

Mak zalewamy gorącą wodą. Powtarzamy, aż woda będzie biała. Wtedy, także zalany wodą, zostawiamy na 24 godziny. Mielimy dwa lub trzy razy. Zmielony mak łączymy z jajkami (tak by masa była wilgotna). Dodajemy cukier, rodzynki, migdały, orzechy, skórkę pomarańczową ( w zależności od upodobań). Ciasto rozwałkowujemy na duży kwadrat. Smarujemy masą i zwijamy. Owijamy papierem do pieczenia. Pieczemy w 175 stopniach przez około godzinę. Upieczoną struclę możemy polać lukrem lub czekoladą i ozdobić bakaliami oraz orzechami.

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ