Polska

Jest pierwsze jajo. Kolejne niebawem

2021-04-10 10:30:00 redakcja@produkty-lokalne.pl

Zaczyna się prawdziwy spektakl. Przygoda i Dziedzic, czyli bociania para z gniazda w Przygodzicach doczekali się pierwszego jaja. Najczęściej samica znosi od czterech do pięciu jaj w sezonie, co oznacza, że w kolejnych dniach pojawią się kolejne. Wszystko pod okiem kamer, dzięki którym życie bocianów można obserwować na całym świecie.

źródło: bociany.przygodzice.pl
źródło: bociany.przygodzice.pl

Pierwsze jajo Przygoda zniosła w czwartek o 21.42. Uważny obserwator jest w stanie zauważyć kiedy samica znosi jajo. Wykonuje wtedy specyficzne ruchy, ale jeżeli ten moment umknie osobom, które podglądają parę na przygodzickim gnieździe musi czekać na prezentację. Zwyczajowo samica chwilę po zniesieniu wstaje i pokazuje jajo samcowi. Być może w tym roku taki spektakl powtórzy się jeszcze trzy lub cztery razy. Jaja składane są, co około 48 godzin więc warto wejść na stronę bociany.przygodzice.pl. gdzie można śledzić wszystko, co dzieje się w gnieździe najsłynniejszej bocianiej pary świata. Tam zobaczycie jakimi rodzicami są bociany, kto wysiaduje jaja i kto opiekuje się małymi kiedy już przyjdą na świat. Pierwszy mały bociek powinien wykluć się za około 35 dni.

 

Obserwacja gniazda możliwa jest dzięki specjalnemu projektowi realizowanemu w gminie Przygodzice. "Blisko bocianów" to oprócz kamer zamontowanych przy gnieździe znajdującym się na kominie opuszczonej kotłowni przygodzickiego urzędu także różnego rodzaju spotkania i wycieczki ornitologiczne w Dolinie Baryczy.

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ