Polska

Kolekcja fortepianów i legenda o generałowej, która spała na tafli lodu. Niewielki Opatówek kryje sporo ciekawostek 

2022-05-19 21:20:32 redakcja@produkty-lokalne.pl

Opatówek to niewielkie miasteczko w powiecie kaliskim na trasie do Sieradza. Przejeżdżając przez miejscowość warto zatrzymać się na kilka minut i odwiedzić Muzeum Przemysłu Historii, pobliski park i bibliotekę, w której można bliżej poznać niezwykłą postać Aleksandry Zającowej, żony dawnego właściciela Opatówka.

fot. redakcja@produkty-lokalne.pl
fot. redakcja@produkty-lokalne.pl

Muzeum Historii Przemysłu zlokalizowane jest w budynku dawnej fabryki sukienniczej. Ogromny, pięciokondygnacyjny budynek ma całkowicie oryginalne wnętrze - niesamowite wrażenie robią schody oraz drewniane słupy w starych halach produkcyjnych. W pofabrycznej przestrzeni prezentowanych jest osiem stałych ekspozycji, Dawna Maszynownia FabrycznaCeramika XIX - XXI wiekXIX wieczne napędy, wynalazcy, pracujące maszynyPrzemysł w Kaliskiem w Okresie Industrializacji Ziem Polskich XIX wFortepiany firm polskich XIX i XX w w tym wielu kaliskich i  Drukarnia - Pracownia czerpania papieruLaboratorium przemysłoweZabytkowe maszyny dziewiarskie, pomocnicze, bonneterie, projekty dzianin ASP w ŁodziPrzemysł w Kaliskiem w Okresie Industrializacji Ziem Polskich XIX w. Jedna ze stałych wystaw- ornatów papieskich zlokalizowana jest w siedzibie starostwa powiatowego w Kaliszu.  Cyklicznie pojawiają się także wystawy czasowe. W ubiegłym roku placówka obchodziła 40-lecie istnienia. 

 
 
W swojej kolekcji ma wiele unikatowych i niezwykłych eksponatów. Takim jest np. mechanizm zegara wieżowego z Siemianic. 
 
 
Niedaleko muzeum jest park w stylu angielskim. Kiedyś wśród drzew wznosił się pałac generała Józefa Zajączka. Pozostało jedynie wzgórze, na którym budynek był usytuowany. Pamiątka jest także brama - jedno z kilku wejść do parku, przy której ustawiono plansze poświęcone historii miejscowości wzbogacone o stare fotografie. Ponad 20 hektarowy park przecina dawna fosa. Przerzucony przez nią most żeliwny to najstarsza tego typu konstrukcja w Polsce. 
 
 
Jedną z pozostałości zabudowań pałacowych jest cukierenka. Przez lata budynek był ruiną. Niedawno został odrestaurowany przez władze gminy i przeznaczony na bibliotekę. Warto zajrzeć by dowiedzieć się więcej o wspomnianej już Aleksandry Zajączkowej. Generałowa słynęła z zamiłowania do zimna oraz długich spacerów. Miała im zawdzięczać urodę oraz młody wygląd. Według legendy kąpała się w lodowatej wodzie, pod łóżkiem zawsze miała bryłę lodu (na terenie posiadłości była lodownia) i bez względu na porę roku spała przy otwartym oknie.  

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ