Polska

Kto nie ryzykuje ten nie pije wina lodowego. Tegoroczne zbiory powinny być udane.

2022-01-12 13:52:37 redakcja@produkty-lokalne.pl

Słodkie, bardzo aromatyczne i bardzo rzadkie więc wśród miłośników win to z etykietą lodowe to nie lada gratka. Powstaje z soku wyciśniętego z zamarzniętych owoców. Oczywiście zmrożonych w sposób naturalny, na krzewach.

zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne

Moszcz przygotowuje się z gron zmrożonych w temperaturze -7C do -12C. W takich warunkach woda w owocach zamraża, ale sok pozostaje płynny, a przede wszystkim zwiększa się w nim ilość naturalnych cukrów. Takie wino ma od 15 do nawet 35% cukru. Miłośników słodkich trunków powinni być usatysfakcjonowani smakiem i aromatem.

Największą trudnością jest otrzymanie odpowiednio zmrożonych gron. Przy tym trunku cały proces winifikacji jest trudniejszy. Owoce muszą dotrwać do pierwszych przymrozków i trzeba zebrać je zanim przyjdzie ocieplenie. Moszcz też trzeba wycisnąć zanim owoce się rozmrożą. Także przy maceracji i fermentacji łatwiej o błędy, które mogą zakończyć się fiaskiem. Wydajność zmrożonych owoców też jest mniejsza. Stąd najczęściej niewielka ilość butelek produkowanych w poszczególnych winnicach, które wino lodowe traktują jak trunek wyjątkowy. Czasami kolekcjonerski. Jednak kto nie ryzykuje ten nie pije wina lodowego można sparafrazować znane powiedzenie.

Szczególnie cenione jest w Kanadzie, która jest największym producentem win lodowych. Równie chętnie po to słodkie wino sięgają Amerykanie oraz w Niemczech i Austrii. Coraz częściej produkowane są też przez polskie winnice.

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ