Polska

Lipa z podkarpacia walczy o tytuł Europejskiego Drzewa Roku

2021-02-21 10:30:00 redakcja@produkty-lokalne.pl

„Gościu, siądź pod mym liściem, a odpoczni sobie” tak jak Jan Kochanowski zachęcał do odpoczynku pod rosnącą w jego ogrodzie lipą tak my zachęcamy by głosować na Lipę św. Jana Nepomucena z Dulczy Wielkiej. Jakie bowiem inne drzewo może być polskim kandydatem do tytułu Europejskiego Drzewa Roku jak nie lipa?

źródło: www.lasy.gov.pl
źródło: www.lasy.gov.pl

A konkurencja jest spora. W sumie o miano drzewa roku na starym kontynencie rywalizuje 14 roślin. Zwycięzców w krajach, które biorą udział w zabawie. W Polsce Drzewem Roku 2021 roku została Lipa świętego Jana Nepomucena z Dulczy Wielkiej na Podkarpaciu. Drzewo ma 170 lat i do dziś nie wiadomo, czy  zostało zasadzone by tradycji stało się zadość, czy może nasionko przywiał w to miejsce wiatr piszą tajemniczo na stronie, na której można zagłosować na polską lipę walcząca o tytuł Europejskiego Drzewa Roku.

https://www.treeoftheyear.org/Stromy/Saint-Jan-Nepomucen%E2%80%99s-Linden

Głosować można do 28 lutego  2021 roku. Można oddać dwa głosy. W ostatnim tygodniu plebiscytu (od 22 do 28 lutego ) głosowanie jest tajne. Oznacza to, że na stronie internetowej nie można zobaczyć aktualnej liczby głosów jakie mają poszczególni kandydaci.

Wyniki poznamy 17 marca w trakcie specjalnej gali. Ubiegłoroczne krajowe odbywały się online.

Konkurs promuje przyrodnicze, ale nieznane dziedzictwa regionów. Równocześnie pokazuje, że drzewa to ważny ekologicznie element naszego krajobrazu, kultury i wierzeń.  

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ