Polska

Lista Produktów Tradycyjnych - Babka zista

2021-10-08 11:00:00 red za gov.pl

Babka zista to produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w grudniu 2019 roku w kategorii „Wyroby piekarnicze i cukiernicze” w woj. opolskim. Powszechnie używana nazwa babki „sista” lub „zista” pochodzi od języka niemieckiego „Süste” i oznacza – słodka.

źródło: dziedzictwokulinarne.opolskie.pl
źródło: dziedzictwokulinarne.opolskie.pl

Babka zista to tradycyjny, śląski rodzaj wypieku, który do dziś wytwarzany jest w okolicach wsi Żyrowa w województwie opolskim. O silnym związku babki zistej ze Śląskim Opolem świadczy wpływ niemieckiej kuchni na kuchnie śląską, co zauważyć można w nazewnictwie potrawy. Powszechnie używana nazwa babki „sista” lub „zista” pochodzi od języka niemieckiego „Süste” i oznacza – słodka.

Przepisy na sporządzenie babki zistej znaleźć można w licznych opracowaniach, m.in. w książce Joanny Furgalińskiej pt. „Ślónsko Kuchnia dla Hanysów i Goroli”, 2015 r., s.108. W publikacji pt. „Kuchnia Śląska, Jodło – historia – kultura- gawra”, Marek Szołtysek również opisał proces przygotowania „zistej”. Wspomina: „Jest rzeczą oczywistą, że głównym i reprezentacyjnym ciastem na Śląsku jest kołocz. Czasami jednak dla odmiany Ślązoki lubią se ku kawie pomaszkecić czymś innym. Tym czymś może być zista, zwana także babkową, czyli babka ucierana (piaskowa) o smaku cytrynowym (…)”.

Przygotowanie babki zistej rozpoczyna się od ubicia jaj z cukrem, dodając stopniowo olej oraz wodę. Powstałą puszystą masę miesza się z przesianą mąką i dwiema łyżeczkami proszku do pieczenia. Ciasto dzieli się na dwie części. Do jednej dodaje się kakao, a do drugiej rodzynki. Do wcześniej natłuszczonej formy należy wlewać na przemian białe i ciemne ciasto. Babka zista powinna piec się w temperaturze 180ºC przez około 45-50 minut. Po wystudzeniu babkę można oprószyć cukrem pudrem.

Dawniej do wypieku babki zistej używano margaryny lub masła, zastępując je później olejem roślinnym. O zmianie tej wspomina Anna Myszyńska w publikacji pt. „Oberschlesische Erzählungen. Śląskie rozprawianie”: „Zarołz o froncie to my mieli zasiołny len, a za to z falksownity w Gogówku dostali my lniany olej. Smołcu boło szkoda (…)”. Aktualnie popularna jest wersja zarówno z dodatkiem masła jak i z olejem. Babka zista na oleju jest lekka i wilgotna, natomiast zista z masłem jest bardziej krucha.

Babka zista, zwana ucieraną czy piaskową, podawana jest także w kilku wariantach smakowych np. z dodatkiem soku i skórki z cytryny lub z migdałami.

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ