Żywność

Lista produktów tradycyjnych - bigos myśliwski

2021-05-26 10:30:00 redakcja@produkty-lokalne.pl za gov.pl

Bigos myśliwski znany jest w całej Polsce jednak został wpisany na listę produktów tradycyjnych dopiero w 2018 roku jako potrawa z województwa lubuskiego.

źródło: gov.pl
źródło: gov.pl

Ludność, która o II wojnie światowej przybyła na Ziemię Lubuską przywiozła własne tradycje związane z przygotowywaniem pożywienia, kulturą i sztuką. Kuchnia osadników z Kresów południowo-wschodnich wyróżniała się upodobaniem do potraw z mięsem, grzybami i kapustą, z których najpopularniejszy był bigos. Na ziemiach polskich bigos obecny jest od XVII wieku. Umiłowanym punktem wypraw na polowania podczas uroczystości typu Hubertus było spożywanie właśnie bigosu, którego tradycja przygotowywania na tych uroczystościach obecna jest od ponad 60 lat. Do przygotowywania bigosu używano poszatkowanej kiszonej kapusty, suszonych borowików i podgrzybków, mięsa wieprzowego lub dziczyzny, suszonych śliwek oraz mieszanki przypraw takich jak kminek, liść laurowy, ziele angielskie, pieprz. Wskazany był również dodatek czerwonego wina o niskiej zawartości alkoholu.

Bigos, aby był aromatyczny, powinien gotować się na wolnym ogniu przez około 4 godziny. Bigos można spożywać zaraz po ugotowaniu lub wypełnić nim słoiki, w których może być przechowywany przez kilka tygodni.

Bigos myśliwski był wystawiany w konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo, Smaki Regionów”, na którym otrzymał nagrodę „Perła 2010”. Potrawa ta zachwyciła też swoim smakiem gości na uroczystości 100-lecia ogrodów różanych w Forst (Niemcy), gdzie w 2013 roku bigos myśliwski promował smaki Ziemi Lubuskiej.

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ