Polska

Lista produktów tradycyjnych - "Rosół z kostką z kaszki mannej"

2023-01-09 14:15:39 red za gov.pl

W listopadzie 2022 roku na listę produktów tradycyjnych został wpisany "Rosół z kostką z kaszki mannej".

źródło: gov.pl
źródło: gov.pl

Rosół to najbardziej popularna i stara potrawa domowej kuchni polskiej. Z jednej strony to podstawa dla przyrządzania innych zup, sosów i dodatków, znana i stosowana w kuchniach całego świata, a z drugiej samodzielna potrawa lub wręcz cały posiłek.

Tradycyjny rosół podawany w lubelskich domach to zupa odświętna, niedzielna, przy której skupiała się cała rodzina od wczesnej wiosny do ostatnich dni zimy. Podawany jest na różne sposoby z własnoręcznie gniecionym makaronem, z ziemniakami lub z kostką z kaszki mannej. Kaszka była zawsze kalorycznym i białkowym uzupełnieniem rosołu jak również w wielu przypadkach była podstawowym składnikiem sporządzania miejscowych potraw i ich dodatkiem. Rosół przygotowywany z trzech rodzajów mięs: kury, kaczki i wołowiny jest bardzo powoli gotowany, z dużą ilością warzyw oraz przypraw i wykończona dodatkiem – kostką z kaszki mannej. Ważnym elementem tego rosołu jest ten specyficzny smak który zawdzięczamy kostce z kaszki mannej.  

Historia „Rosołu z kostką z kaszki mannej” wiąże się z bełżyckim młynem, który został zbudowany przez Czesława Kasperskiego w 1933 r. Pierwotnie młyn poruszany był maszyną parową opalaną drewnem, następnie został przekształcony na elektryczny, działał ok. 80 lat. W posiadaniu właścicieli są liczne archiwalne zdjęcia i dokumenty z czasów działalności młyna. Zachowane są również urządzenia młyńskie do mielenia mąki i sprzęty. Królowa polskich zup w tej postaci jako tradycyjny produkt jest dzisiaj serwowana w każdą niedzielę w wielu domach.

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ