Polska

Lista produktów tradycyjnych - "Trawnicka zaciera"

2023-01-20 10:30:00 red za gov.pl

W listopadzie 2022 roku na listę produktów tradycyjnych została wpisana "Trawnicka zaciera".

źródło: gov.pl
źródło: gov.pl

Trawnicka zaciera to tzw. „polewka na szybko”, która towarzyszy mieszkańcom gminy Trawniki od niepamiętnych czasów, zapewniając gorącą i sycącą strawę w przerwie prac polowych lub na zakończenie dnia.

Do przygotowania trawnickiej zaciery potrzebne są: woda, ziemniaki, mąka, jajko, słonina, cebula, sól i pieprz. Opcjonalnie kiszona kapusta.

Na gorącą wodę wrzucamy pokrojone w kostkę ziemniaki a w między czasie zagniatamy ciasto jak na pierogi. Kiedy ziemniaki są już prawie miękkie rwiemy kawałki zaczynionego ciasta i wrzucamy na wrzątek. W czasie kiedy zacierki wypłyną na wierzch, okraszamy całość podsmażoną słoninką z cebulką.

Trawnicka zaciera to potrawa wyjątkowa z uwagi na swoją specyfikę. Jest to zupa, którą ze względu na kluski – zwane zacierkami, rwane ręcznie wprost do gara - należy konsumować zaraz po ugotowaniu. W przeciwnym razie zaciera rozmoknie a zupa straci swoją pierwotną konsystencję. I właśnie z uwagi na powyższą charakterystykę, można powiedzieć, że zaciera jest zupą łączącą i integrującą pokolenia. Konieczność spożycia jej na świeżo i brak możliwości jej odgrzania sprawia, iż przy stole zasiadają wszyscy głodni domownicy w tym samym czasie.

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ