Polska

Lista Produktów Tradycyjnych: "Węgorz marynowany z rzeki Rawki"

2021-05-07 10:33:55 redakcja@produkty-lokalne.pl za gov.pl

W lipcu 2018 roku na listę produktów tradycyjnych w kategorii produkty rybołówstwa w województwie mazowieckim został wpisany "Węgorz marynowany z rzeki Rawki".

źródło: gov.pl
źródło: gov.pl

Przez Radziwiłłów Mazowiecki w gminie Puszcza Mariańska gdzie większość terenów obejmuje Bolimowski Park Krajobrazowy przepływają dwie rzeki: Rawka i Korabiewka. Znajdują się tu liczne łowiska przez co lokalni mieszkańcy często spożywali ryby. Stosowano różne sposoby, aby przechowywać je dłużej, np. przez solenie, wędzenie, suszenie, marynowanie. Węgorze najczęściej wędzono albo marynowano ze skórą.

„Dużego węgorza, nie obciągając ze skóry, wytrzeć piaskiem z solą, wymyć w kilku wodach, poczem rozciąć przez długość na 2 połowy, oczyścić, wypłókać, ość grzbietową wyjąć, połowy te zwinąć w kłębki, które przepiąć drewnianymi szpilkami, przesypując solą i tłuczonym pieprzem” („Kuchnia Polska” M. Gałecka, H. Kulzowa, Warszawa 1936).

- Tak przygotowanego węgorza należało zalać następnie bulionem z włoszczyzny z korzeniami, cebulą, octem i winem i zostawić na 6 godzin. Po tym czasie gotować go na wolnym ogniu około 2 godziny, i układać w glinianym garnku zalewając sosem i przechowywać w chłodnym miejscu – czytamy na stronie Ministerstwa Rolnictwa.

Najczęściej jednak stosowano inną metodę przyrządzenia węgorza. Pokrojoną w dzwonka rybę solono i zostawiano na kilka godzin. Po odczekaniu oczyszczano z soli i smażono na klarowanym maśle na złoto. Wcześniej gotowano bulion z włoszczyzny, do którego dodawano ocet jabłkowy oraz przyprawy. Usmażone i ułożone w słojach ryby zalewano gorącą marynatą i pasteryzowano.

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ