Polska

Ludzie jak drzewa. Horoskop celtycki w gołuchowskim OKL

2021-03-26 11:09:14 redakcja@produkty-lokalne.pl

Drzew potrzebujemy jak powietrza. Dosłownie, zielone korony to płuca naszej planety, ale według Celtów niektórzy ludzie jednych gatunków potrzebują bardziej niż innych. Dodatkowo posiadają cechy wybranych drzew. W ten sposób druidzi, celtyccy kapłani, stworzyli horoskop, który jest ciekawą alternatywą najbardziej znanego zodiakalnego opartego na konstelacjach. Ciekawostką są również miejsca tworzone na kształt drzewnego horoskopu. Jedno takie powstało w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie w Wielkopolsce.

fot. OKL Gołuchów
fot. OKL Gołuchów

Drzewny horoskop ustawiono przy w wiacie przy Dybulu. Przypisuje on ludziom cechy 22 gatunków. - Plansze zawierają sylwetki drzew w szacie letniej i zimowej, główne cechy charakteru i krótki opis osób urodzonych w konkretnych przedziałach czasowych. Ukazane gatunki to drzewa występujące zarówno naturalnie w Polsce, jak także okazy typowe dla klimatu Europy Południowej, skąd pochodzi lud Celtów. Zapraszamy do zabawy, która wywodzi się z kultury opartej na siłach natury – zachęca OKL Gołuchów.

https://www.okl.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/1M8a/content/jakim-drzewem-jeste-1?fbclid=IwAR00Sa351wGSea3TuEvvB-gbZqSC33MXOgQanSGFaXnLVBCJBEl8fcBQQXg

Celtycka klasyfikacja ludzkich charakterów powstał z okazji przypadającego na 21 marca, Międzynarodowego Dnia Lasów. Dzięki temu czytający poznają przypisane ich dacie urodzenia cechy, które według druidów były typowe dla osób urodzonych w pewnych okresach. Równocześnie horoskop ma przypominać jak mocne są więzi człowieka z drzewami.

Pochodzenie horoskopu celtyckiego jest dość niejasne i kryje wiele tajemnic. Popularność zyskał dzięki powieści "Biała Bogini" Roberta Graves’a. Autor opisał zasady klasyfikacji charakterów według drzew i opisał też krąg powstały ze wszystkich gatunków używanych przez Celtów do takiej klasyfikacji. Miejsca kultu przywołane przez badacza mitologii były inspiracją do powstania podobnych kręgów w wielu krajach Europy. Gołuchowskie można do nich przyrównać.

Horoskop celtycki ma około 2 tysięcy lat. Tworzą go 22 drzewa i co ciekawe jeden gatunek przypisuje się osobom urodzonym w kilku różnych okresach roku, ale są także drzewa charakterystyczne dla konkretnych dni i dotyczy to momentów zmian pór roku.

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ