Polska

Lwówek Śląski - miasto agatów i skał piaskowych

2023-01-23 12:57:37 redakcja@produkty-lokalne.pl

Słynie z agatów, chociaż tych wydobywanych na miejscu kupić nie można. Gościł tu Napoleon, który w okolicy stoczył dwie bitwy z Prusakami. W okolicy jest kilka okazałych pałaców oraz sporo terenów do aktywnego wypoczynku. Zwiedzanie Lwówka Śląskiego, niewielkiego miasteczka w województwie dolnośląskim, najlepiej zacząć od wizyty w Ratuszu, w którym jest muzeum.

 

redakcja@produkty-lokalne.pl
redakcja@produkty-lokalne.pl

Budynek pochodzi z XIII wieku i jest jedną z najstarszych siedzib władz miejskich w Polsce. Zwiedzanie to wędrówka po kilku salach i kondygnacjach w towarzystwie przewodnika. Żeby poznać historię miasta i okolicy trzeba umówić się telefonicznie, ponieważ przewodniczka równocześnie jest pracownicą urzędu. Warto jednak tak zaplanować wizytę w mieście by znaleźć godzinę na spacer w towarzystwie osoby z dużą wiedzą, która oprócz swojej opowieści odpowiada na pytania turystów.

W Sali Ławy Sądowej zachowały się oryginalne freski. Tutaj można zobaczyć eksponaty związane z historią regionu i mieszkających tutaj osób. Wielbiciele kryminałów zainteresuje sala tortur z replikami narzędzi używanych przez kata oraz loch głodowy.

Spore wrażenie robi Sala Ślubów. Tak naprawdę to pomieszczenie w pomieszczeniu. Ściany, strop oraz wszystkie elementy wyposażenia zostały wykonane z ciemnego drewna przez Hansa Poelziga oraz grupy jego studentów z Królewskiej Szkoły Sztuki i Rzemiosła we Wrocławiu. Całość została stworzona w pracowni i dopiero później "włożona" do sali więc w każdej chwili można ją wyjąć i złożyć w innym miejscu, co już raz było zrobione. Część bogatego zdobienia nawiązuje do symboliki małżeństwa, pozostałe to motywy z najpopularniejszych bajek.
 
W ratuszu można też obejrzeć kilka nagrobnych płyt. Jedna z nich wiąże się ze skandalizującą, jak na czasy kiedy powstała, historią. Jaką? Żeby się dowiedzieć musicie odwiedzić lwówecki ratusz. Wycieczka po budynku kończy się w nowoczesnej sali multimedialnej, w której dużo jest o atrakcjach przyrodniczych i turystycznych okolicy.
 
Okolica słynie z agatów. Pierwsze wydobywano już w XVIII wieku, ale na szerszą skalę dopiero w latach 70-tych minionego stulecia. Znajdowane tutaj minerały są jednymi z najpiękniejszych na świecie, dlatego te prawdziwe kosztują sporo. Dostępne w sklepach z pamiątkami to w większości produkty, które przypłynęły do Polski z odległych zakątków świata. Sporo atrakcyjnych kamień można zobaczyć w czasie organizowanego od ponad 20 lat Lwóweckiego Lata Agatowego. Trzydniowe wydarzenie to przede wszystkim targ, na którym można kupić sporo wyrobów, konkursy i spotkania znawców oraz kolekcjonerów.
 
Samo miasto jest niewielkie więc spacer wokół najstarszej części zajmuje niewiele czasu. Warto zobaczyć trzy fontanny - z lwem i sową, które dostarczała wodę pitną oraz Sukienników, z której czerpali wodę handlarze z targu mięsnego. W mieście niemal w całości zachowały się pierścienne średniowieczne mury obronne z bramami i basztami Bolesławiecką oraz Lubańską. Sporo uroku ma kamienny most na Bobrze z XVI wieku. Obecny wygląd zawdzięcza przebudowie dwa stulecia po wzniesieniu. Ciekawie prezentuje się zachowana wieża nieistniejącego kościoła ewangelickiego. Czarna budowla jest w rękach prywatnych. Właściciel urządził w niej apartamenty.
 
W mieście jest słynny browar. Miejsce, które zawiodło nas wyjątkowo. Żeby zwiedzić wytwórnię piwa trzeba się wcześniej umówić i przyjechać sporą grupą więc indywidualny turysta może jedynie popatrzeć na budynek.
 
Niespełna 1,5 kilometra od centrum znajduje się Park Krajobrazowy "Doliny Bobru". Urocze, dające wytchnienie i pozwalające na lekką zadyszkę przy wspinaczce. Obszar NATURA 200 daje możliwość zobaczenia ciekawych i rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Przy okazji to największe na Pogórzu Zachodniosudeckim zgrupowanie skał piaskowych, które nazywane są Szwajcarią Lwówecką. Na szczyt wiedzie ścieżka edukacyjna i kilka szlaków. Panieńskie Skały to inny zespół piaskowca słynny ze stanowisk unikalnej paproci, którą odkryto w 2002 roku. Na miłośników wspinaczki czeka skała z medalionem, a penetratorów jaskiń, aż cztery takie w dawnym kamieniołomie.
 
Inne atrakcje to kolekcja uli figuralnych w Dworku. Zbiór przed II wojną światową uznawany był za jednej z najciekawszych w Europie. Dawna pasieka to figury apostołów, młodej pary oraz kobiet w strojach ludowych.
 
Osoby, które wolą dworskie życie mogą odwiedzić kilka pałaców w samym Lwówku i jego okolicy.

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ