Żywność

Magiczna proza daje rozkosz podniebienia. Proziaki polecają się kulinarnej uwadze

2021-04-11 10:30:00 redakcja@produkty-lokalne.pl

Banalny przepis i niebanalny smak. Proziaki to przysmak rodem z Podkarpacia, chociaż my mieliśmy okazję spróbować tych z sandomierskiego rynku. Warto zrobić je samemu, ale też w czasie wizyty wschodnio-południowej części naszego kraju rozejrzeć się za kramami, na których wypiekane są na świeżo. Wtedy smakują najlepiej.

fot. redakcja@produkty-lokalne.pl
fot. redakcja@produkty-lokalne.pl

Proziak to doskonała alternatywa dla tradycyjnego pieczywa. Zaledwie trzy składniki, szybki czas wyrabiania i wypiekania sprawiły, że stały się wyjątkowo popularne i często zastępowały droższy i wymagający więcej pracy chleb.

Nazwę zawdzięczają sodzie oczyszczonej, która na Podkarpaciu nazywana jest prozą. Historia proziaków jest krótka. Liczy zaledwie 150 lat, a swój początek bierze od pojawienia się w tym regionie kraju sody, której właściwości spulchniające odkryli w 1846 roku ….nowojorscy piekarze John Dwigh i Austin Church.

Kilka lat później proza była dostępna na podkarpackim rynku. Zapisy o jej sprzedaży można znaleźć w starych księgach rachunkowych żydowskich karczmarzy. Sprowadzony zza oceanu specyfik szybko wkradł się to regionalnej kuchni i stał podstawowym składnikiem proziaków. Jest to typowo endemiczny specyfik, który można spotkać oczywiście też w sąsiednich regionach. Niewielka ilość składników i łatwość wykonania musiały przekonać do przepisu, który ma ponad 150-letnią udokumentowaną tradycję wypiekania.

Podstawowe składniki to soda, mąka oraz woda, która często zastępowana jest kefirem, maślanką lub jogurtem. Połączone składniki piecze się na rozgrzanej płycie piecowej lub patelni. Można też w piekarniku. Niektóre przepisy podają, że można dodać jajko.

Wraz ze wzrostem zainteresowania kuchniami lokalnymi także prozaki wyszły spod strzech i stały się regionalnym przysmakiem, który Podkarpacie promuje i którym kusi spragnionych kulinarnych nowości turystów. W całym regionie można spotkać lokalne specjalizujące się w wypieku proziaków, które można jest bez niczego, jako przekąskę, dodatek do zup lub sałat albo potraktować jak pieczywo i podawać z ulubionymi dodatkami. Równie dobrze smakują w wersji wytrawnej jak i słodkiej.



PROZIAKI - PRZEPIS

Składniki:

  • kilogram mąki,
  • litr kefiru, maślanki lub mleka
  • łyżeczka soli,
  • łyżka sody oczyszczonej
  • można dodać siemię lniane albo ulubione przyprawy lub cukier by uzyskać słodką bazę


Wykonanie:

Najpierw sodę trzeba rozrobić w płynie, który wybraliśmy. Później rozczyn dodać do mąki i wyrobić ciasto. Formować okrągłe placki grubości ok. 1 centymetra. Odczekać jak wyrosną.

Piec 20 minut w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni C. Można też upiec na patelni. Chyba, że ma się tradycyjny piec wtedy najlepiej skorzystać z rozgrzanej płyty. Jeśli ktoś ma wątpliwości jak wykonać proziaki może zapisać się na kurs w Bieszczadzkiej Szkole Rzemiosła

http://www.ginacezawody.pl/pl

Najlepiej smakują na ciepło. Plan mamy taki by spróbować tych wypiekanych na Podkarpaciu. Jak na razie udało nam się sprawdzić smak tych sprzedawanych na rynku w Sandomierzu i były wyjątkowo pyszne. Świetnie smakowały w czasie wyprawy w Góry Pieprzowe.

https://produkty-lokalne.pl/malownicza-wisla-zapach-roz-i-pieprzowe-podloze-warte-odkrycia-najstarsze-polskie-gory,538 

Smak tych sandomierskich był uzależniający. Na tyle by próbować piec proziaki w domu.

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ