Polska

Miasto w którym zaczęła się wojna. Ślady dramatycznej historii i przesłanie miłości.

2021-09-01 12:13:39 redakcja@produkty-lokalne.pl

Niewielkie miasto na polsko-niemieckiej granicy, ale bez militarnego znaczenia dla naszego kraju, jednak to mieszkańcy Wielunia byli pierwszymi ofiarami II Wojny Światowej. W czasie trwających kilka godzin nalotów miasto zostało całkowicie zrównane z ziemią. Dziś spacerując po Wieluniu trudno uwierzyć, że większość z budynków została odbudowana, chociaż mieszkańcy pamiętają o tragicznej karcie w historii miasta i co krok można znaleźć ślady dramatycznych wydarzeń 1 września 1939 roku.

fot. redakcja@produkty-lokalne.pl
fot. redakcja@produkty-lokalne.pl

Według najnowszych badań historyków Wieluń został zaatakowany 5 minut przed rozpoczęciem ostrzału Westerplatte. Pierwsze bomby na wtedy przygraniczne miasto zaczęły spadać o 4:40. Najpierw mieszkańcy oraz przybyli już dzień wcześniej na odbywający się co piątek targ okoliczni rolnicy usłyszeli syreny. Wszyscy myśleli, że to kolejne ćwiczenia, które odbywały się od jakiegoś czasu. Chwilę później z powierzchni ziemi zniknęła część szpitala pw. Wszystkich Świętych, a kolejne naloty prawie całkowicie zniszczyły miejską zabudowę w tym większość zabytków.

http://www.historiawielunia.uni.lodz.pl/1wrzesnia2.html 

Przez wiele lat historycy twierdzili, że II wojnę światową rozpoczęło ostrzelanie przez hitlerowców Westerplatte. W najnowszych badaniach przekonują, że pięć minut wcześniej niż półwysep został zaatakowany właśnie Wieluń. Obecnie miasto przyciąga interesującą zabudową. Większość zniszczonych budynków została odbudowana. Spacerując po śródmieściu warto zwrócić uwagę na detale niektórych budynków, przede wszystkim tych w okolicach siedziby starostwa powiatowego. Potrafią zadziwić i zaskoczyć oryginalnością i dbałością o szczegóły. Spacerując po mieście warto też rozglądać się za tablicami przypominającymi zniszczone w trakcie ataku zabytki, których nie odbudowano. Dzięki nim można zobaczyć ich archiwalne fotografie i przeczytać historię powstania.

Jednym z budynków, który częściowo odtworzono jest kościół pw. św. Michała Archanioła. Świątynia z XV wieku jest jednym z tych zabytków, który został zniszczony w czasie nalotów pierwszego dnia wojny. W latach 90-tych XX wieku zrekonstruowano fundamenty kościoła, które teraz przypominają o dramatycznej historii miasta, ale też stały się przestrzenią oficjalnych uroczystości.

Obok miejsc przypominających o dramacie wojny w mieście stoi rzeźba, która powstała w ramach Światowego Projektu Pokoju. "Wieczna Miłość" to symbol jedności i budowania więzi przez sztukę.

http://www.kultura.lodz.pl/pl/poi/3324612 

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ