Polska

Muzeum Elementarza. Najstarsze wydania czytanki i podręczniki ze wszystkich stron świata można zobaczyć w Kuźnicy Grabowskiej

2021-11-23 10:30:00 redakcja@produkty-lokalne.pl

Ala ma kota - sztandarowe zdanie z Elementarza. I tu niespodzianka. Tak naprawdę wystąpiło tylko w pierwszych wydaniach podręcznika autorstwa Mariana Falskiego. Podobnych ciekawostek można dowiedzieć się w Muzeum Elementarza w Kuźnicy Grabowskiej w powiecie ostrzeszowskim. W niewielkim budynku można zobaczyć kilkanaście wydań kultowego podręcznika i pierwsze czytanki z najodleglejszych zakątków świata. I przenieść się w czasie do klasy z połowy XX wieku.

fot. redakcja@produkty-lokalne.pl
fot. redakcja@produkty-lokalne.pl

Pierwszy Elementarz ukazał się w 1910 roku. W zbiorach muzeum znajduje się reprint tego wydania, który podarował cioteczny wnuk autora. Pochodzi z lat 20-tych. 

- I co ciekawe, w okresie międzywojennym powstały dwa elementarze. Był to Elementarz dla szkół wiejskich i Elementarz dla szkół miejskich - zdradza Ewa Maląg, dyrektor placówki. - Oba można zobaczyć w naszych zbiorach - dodaje.
 
Najdłużej funkcjonował elementarz "zielony", nazwany tak od koloru okładki. Kolejnym był "biały". A co ze wspomnianym kotem Ali? W pierwszych wydaniach czytanki bohaterce towarzyszy mruczek. Później dziewczynka staje się właścicielką psa Asa, ale zdanie "Ala ma kota" jest tak popularne, że mało kto dostrzega jego brak w późniejszych drukach. 
 
W muzeum, które powstało na przełomie 2005/2006 w dawny dworze Oxnerów - teściów Mariana Falskiego, stworzono też salę lekcyjną z wyposażeniem z lat 50-tych XX wieku. Ławki, książki, stare zeszyty, tablica kredowa, liczydło i fartuszki z białymi kołnierzykami. Starsze osoby wejdą tu z sentymentem, młodsze ze zdziwieniem. 

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ