Polska

Muzeum Gazownictwa w Paczkowie. Jedyne gdzie zobaczymy urządzenia do produkcji gazu miejskiego [Zdjęcia]

2022-11-10 11:00:00 redakcja@produkty-lokalne.pl

Muzeum urządzono w nieczynnej gazowni. Ciemne cegły budynków, zadbany teren, piękna jarzębina przy ogrodzeniu i gazowe oświetlenie stwarzają niezwykły klimat. W muzeum można spędzić też noc. W 2022 r. Muzeum Gazownictwa w Paczkowie otrzymało nagrodę i certyfikat dla Najlepszego Produktu Turystycznego Województwa Opolskiego. W 2021 zostało wyróżnione przez turystów w plebiscycie Wydarzenie Historyczne organizowanym przez Muzeum Historii Polski. Wystarczająca rekomendacja by odwiedzić placówkę.

fot. redakcja@produkty-lokalne.pl
fot. redakcja@produkty-lokalne.pl
Budynek biurowy przerobiono na hotel. W pomieszczeniach, gdzie gaz wytwarzano można poznać tajniki pozyskiwania paliwa i obejrzeć bogate zbiory. Najlepiej zwiedzać z przewodnikiem panem Andrzejem, rodowitym paczkowaniem, który historię miejsca zna od podszewki więc oprowadzając po kolejnych budynkach raczy słuchaczy opowieściami, których nie sposób znaleźć w książkach.
 
Miejski gaz pozyskiwany jest w wyniku suchej destylacji węgla kamiennego. Wykorzystywane były także powstały w wyniku tego procesu smoła węglowa, woda pogazowa i koks oraz pochodzące z gazu koksowego amoniak i siarkowodór.
 
Gazownię w Paczkowie wybudowano na przełomie XIX i XX w. Początkowo gaz produkowany z węgla kamiennego wykorzystywany był do oświetlania ulic. Dopiero później sukcesywnie także do mieszkańców. Produkcję zakończono 15 lipca 1977 r., a ostatni wózek koksu paczkowskiej gazowni, który jest jednym z eksponatów muzeum, zgaszono szampanem.
 
Muzeum Gazownictwa w Paczkowie otwarto 23 listopada 1991 roku. W latach 2005 - 2007 placówka została zmodernizowana.
 
Piece koksownicze oraz maszyny do oczyszczania gazu można zobaczyć w muzeum poznając proces produkcyjny paliwa. W zbiorniku na gaz zgromadzono około 600 różnego liczników gazowych z całej Europy oraz USA. W muzeum można zobaczyć przemysłowe i domowe urządzenia gazowe - lampy, kuchenki, piecyki i kaloryfery, lokówki.
 
Ciekawostką jest prototypowe urządzenie grające skonstruowane przez krakowskich studentów. Widmo dźwięku na kilkumetrowych tubach tworzy płomień gazu przy okazji dając ciepło. Inną atrakcją jest polifon, który do niedawna był wykorzystywany w paczkowskim urzędzie stanu cywilnego podczas ślubów. Urządzenie na płytę wypustką zostało odnowione i jest jednym z eksponatów muzeum gazownictwa.

W Paczkowie warto zatrzymać się na dłużej. Jest świetnym miejscem wypadowym w okolice łączące województwa dolnośląskie i opolskie oraz Czechy. Nocleg warto zarezerwować w Muzeum Gazownictwa, które dysponuje czterema pokojami noclegowymi. Każdy z łazienką, telewizorem oraz aneksem kuchennym, w którym jest lodówka, a talerze oraz sztućce można znaleźć we wspólnej kuchni na parterze budynku. Czysto, schludnie i w dobrej cenie.

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ