Europa

Na Kazimierza zima z wiosną się zmierza - tradycja wileńskich kaziuków

2021-03-04 10:30:00 redakcja@produkty-lokalne.pl

Tradycyjny jarmark ku czci świętego Kazimierza przyciąga do Wilna barwnymi straganami i liczącą cztery wieki tradycją. Nierozerwalnie kojarzony z historią Litwy Kaziuk doskonale czuje się na ziemiach polskich. I nie tylko wśród wschodniej granicy, ale także w stolicy Wielkopolski, gdzie każdego roku odpust upamiętniający patrona naszego bratniego kraju jest równie bogaty, co ten oryginalny. A kiedy przypadają Kaziuki?

zdjęcie ilustracyjne/źródło: www.poznan.uw.gov.pl
zdjęcie ilustracyjne/źródło: www.poznan.uw.gov.pl

Oczywiście 4 marca w dniu kiedy wspominany jest wyświęcony w 1602 roku Kazimierz Jagiellończyk – drugi syn Kazimierza IV Jagiellończyka i Elżbiety Rakuszanki ora patron Litwy, z którą związał się na rozkaz ojca. W tamtejszej stołecznej katerze spoczywają też jego szczątki.

Mieszkańcy Wilna wspominając swojego patrona organizują barwny i bogaty w najróżniejsze produkty jarmark. Kiermasz przyciąga handlowców oferujących tradycyjne wyroby i lokalnych rzemieślników oraz artystów.

Przez wieki jarmark zmieniał lokalizację. Obecnie odbywa się na Starówce i w alei Giedymina. Obok doskonałego jedzenia, ozdób i ręcznie robionych sprzętów domowych nieodłącznym elementem odpustu są ogromne palmy robione z barwionych suszonych roślin. Kaziuki to dla Litwinów także pożegnanie zimy.

http://poznajwilno.pl/miasto/swieta-i-zwyczaje/wiosna/wilenski-jarmark-kaziukowy/

Kaziuk doskonale wtopiły się także w polski krajobraz. W marcu jest jednym z głównych wydarzeń w stolicy Wielkopolski. W 2021 roku jest to jednodniowe wydarzenie poświęcone związkom Jagiellonów z Poznaniem, bitwie pod Chocimiem i rocznicy śmierci hetmana Jana Karola Chodkiewicza.

https://kultura.poznan.pl/mim/kultura/28-kaziuk-wilenski-w-poznaniu,p,55477,55480,56201.html

Ciekawie zapowiada się Kaziuk organizowany przez Świdwiński Ośrodek Kultury Zamek. Pandemia sprawiła, że zabraknie występów artystycznych, ale stragany wystawców powinny zaspokoić miłośników i bywalców jarmarku.

https://zamek.swidwin.pl/2021/03/02/kaziuki-wilenskie-juz-w-ten-weekend/

Swój jarmark organizują także Związek Polaków na Białorusi i Konsulat Generalny RP w Grodnie. Temu wydarzeniu towarzyszyć będzie też konkurs.

http://znadniemna.pl/51694/zpb-zaprasza-na-jarmark-kaziuki-2021-zglos-sie-do-udzialu/

I jak mówi przysłowie na Kazimierza zima z wiosną się zmierza.

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ