Polska

Najlepsza na upały - woda. Gasi pragnienie, hamuje apetyt i podkręca metabolizm.

2023-05-15 10:00:00 redakcja@produkty-lokalne.pl

Minimalna ilość wody w ciągu dnia to nawet 2,5 litra. W upały jeszcze więcej. Zasada jest prosta - musi być z dodatkiem i pita małymi łykami, ale regularnie. Kiedy czujemy pragnienie oznacza, że jesteśmy odwodnieni. 

zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne
Zasad bezpieczeństwa w upały jest wiele - unikać wychodzenia z domu w godzinach kiedy temperatury są najwyższe, nasłonecznionych miejsc, nosić nakrycie głowy i używać kremu z filtrem. Najważniejsza jest woda - jest budulcem komórek, do których transportuje składniki odżywcze, w tym tlen. 
 
W "Normach żywienia dla populacji polskiej" pod redakcją prof. Mirosława Jarosza są zalecają by kobiety dziennie piły 2 litry wody, a mężczyźni 2,5 litra płynów w ciągu doby (przyjmuje się, że na 2 kilogram masy ciała potrzeba 30 mililitrów wody). Inne zalecenia dotyczą osób z niektórymi chorobami, np. nerek i niewydolności serca. Tutaj najważniejsze są wskazania lekarza. 
 
W czasie upałów powinniśmy dostarczyć organizmowi nawet 4 litry. Taka ilość pozwala na odpowiednie nawodnienie organizmu, a to ratuje przed udarem cieplnym - objawia się zawrotami i bólem głowy, nudnościami, dużym pragnieniem, dezorientacją oraz m.in. utratą apetytu, nadmiernym poceniem i skurczami. 
 
Najlepiej nawadnia woda. Żeby nie przelatywała przez organizm tylko się w nim zatrzymywała trzeba dodać do napoju owoce - cytryna, limonka, pomarańcza, ogórek lub zioła, np. miętę, a także imbir. Nawadnia też pokarm. Możemy wspomagać się owocami. Doskonale sprawdzą się arbuzy, pomidory i ogórki, które same w większości składają się z wody. 
 
Woda nawadnia, gasi pragnienie oraz łagodzi apetyt. I nie ma kalorii. Dodatkowo nawodniona odpowiednio skóra dłużej jest jędrna więc butelkę wody. Najlepiej z kranu - jest tania i nie generuje plastikowych odpadów - warto mieć przy sobie przez cały rok. 

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ