Wina

Nalewki Staropolskie Karol Majewski – nalewki, które docenia nawet prezydent

2016-02-01 14:30:00 Jakub Chojak

Firma Nalewki Staropolskie Karol Majewski i Wspólnicy Sp. z o.o. powstała w 2004 roku. Prezesem i założycielem firmy jest Karol Majewski. Najważniejszym produktem Nalewka Wiśniowa Tradycyjna nagrodzona Godłem Teraz Polska oraz Slow Food. Wszystkie nalewki są robione ręcznie z dzikich owoców oraz długo leżakowane – minimum 3 lata – i rocznikowane. Stałymi odbiorcami firmy są m.in. Kancelaria Prezydenta RP oraz Kancelaria Sejmu.

 

Nalewki powstają ze świeżych owoców z małych wiejskich sadów, łączone są z wysokiej jakości spirytusem. Maceracja (dojrzewanie) nalewek następuje na słońcu, które wydobywa z owoców cały bukiet najwspanialszych aromatów i smaków. Maturacja, czyli proces leżakowania odbywa się w ciemnych chłodnych piwnicach.

„Nalewki Staropolskie” tworzone są zgodnie z tradycyjnymi domowymi recepturami. Owoce pochodzą z małych wiejskich sadów, ekologicznych upraw i leśnych polan. – Preferujemy dzikie odmiany, często zapomniane, jak na przykład Ałycza (śliwa wiśniowa), rajskie jabłuszka, pigwowiec zwyczajny z Borów Tucholskich czy tarnina z Bieszczad i Gorców – tłumaczy Sonia Majewska z firmy.

Nalewki początkowo dojrzewają na słońcu, które wydobywa z owoców cały bukiet najwspanialszych aromatów i smaków, potem przez wiele lat leżakują w słojach i gąsiorach w chłodnych i ciemnych piwnicach. Dzięki temu osiągają swój niepowtarzalny smak. Minimalny czas oczekiwania to trzy lata. – Nie dodajemy żadnych esencji zapachowych, barwników, poprawiaczy. Niezwykłe, naturalne aromaty, barwy i smaki osiągamy trzymając się starych receptur i przepisów oraz korzystając z blisko 40-letniego doświadczenia i wiedzy Karola Majewskiego – mistrza smaku i założyciela firmy, który w swoim życiu zrobił już ponad trzysta nalewek. Cały proces produkcyjny wykonywany jest ręcznie, w domowy sposób – dodaje Sonia Majewska.

Nalewki Staropolskie to produkty ekskluzywne. Na rynku alkoholowym pozycjonowane, jako produkt niszowy z najwyższej półki pod względem jakości i wyglądu. Poszczególne rodzaje nalewek wytwarzane są w krótkich seriach i wszystkie są rocznikowane. – Aktualnie wprowadzamy na rynek nalewki z lat 2004-2008, najmłodszym jest rocznik 2010. Nasze wyroby są rekomendowane przez Slow Food (trzy smaki mają certyfikaty), są Laureatem Nagrody Godła Teraz Polska, są nagradzane i wyróżniane na ogólnopolskich festiwalach nalewek. Naszymi stałymi odbiorcami są między innymi Kancelaria Prezydenta RP, Kancelaria Sejmu RP, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Restauracja Atelier Amaro nagrodzona gwiazdką Michelin – podkreśla Majewska.

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ