Polska

Nekropolia w parku. Poznajcie jeleniogórski kompleks barokowych kaplic.

2022-11-05 10:30:00 redakcja@produkty-lokalne.pl

W święto zmarłych odwiedzamy przede wszystkim groby naszych bliskich, ale warto – podróżując po świecie, zwiedzać też nekropolie w miastach, które zwiedzamy. Ostatnio ścieżki zawiodły nas do jeleniogórskiego zespołu kaplic nagrobnych przy kościele Podwyższenia Krzyża Świętego. Niezwykła nekropolia, która po latach zagłady została odnowiona z dbałością o szczegóły. Jest historią dawnych mieszkańców i pokazuje szacunek współczesnych, dla tych których już nie ma.

fot. redakcja@produkty-lokalne.pl
fot. redakcja@produkty-lokalne.pl

Kaplice umieszczone w murze okalającym dawny Kościół Łaski kilka lat temu przeszły gruntowną renowację. Mauzolea przez lata niszczały. Powstały w XVIII na zamówienie bogatych jeleniogórskich mieszczan jako ostatnie miejsce ich ziemskiej drogi. Cmentarz zamknięto w XIX wieku. Kiedy po II wojnie światowej społeczność niemiecka i protestancka została wysiedlona z tych terenów o groby nie miał kto dbać.

Część niszczała pozostawiona sama sobie. Piaskowiec to materiał delikatny. Barokowe, bogato zdobione budowle były też ograbiane. Proces degradacji trwał przez dziesiątki lat. Pierwsze próby ratowania podjęto w latach 90-tych XX wieku. W 2010 roku władze miasta podjęły decyzję, że 19 kaplic trzeba ocalić. Prace ruszyły rok później i trwały dwa lata.

Rewitalizacja i konserwacja były kompleksowe. Zabiegów wymagały dachy oraz kamieniarka, w tym misterne i bogate zdobienia. Kaplice zostały podświetlone, a każda z nich szczegółowo opisana na kilku tablicach informacyjnych.

Spacerując wzdłuż ogrodzenia można poznać historię ewangelików na tych terenach, pochowanych w kaplicach rodzin oraz ich dzieje. Przy okazji zaznajomić się ze sztuką funeralną. Każda kaplica to dzieło sztuki, bogata w symbole i przesłanie do żywych, często ornamentyka wyraża także filozofię fundatora. Powstało też lapidarium, w którym zgromadzono nagrobki z innych ewangelickich cmentarzy z okolicy.

Prace konserwatorskie kosztowały ponad 1,7 mln zł. Większość to fundusze unijne.  

Całość znajduje się w parku, którego centralną część zajmuje dawny luterański Kościół Łaski. Świątynia po II wojnie światowej stała się własnością kościoła katolickiego – obecnie to Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego. Warto zajrzeć do środka i przyjrzeć się bogatym malowidłom sklepienia. Każde opowiada inną historię. Uwagę przyciągają też umieszczone nad ołtarzem organy. Jest to jedyny tak duży instrument w Polsce z oryginalnymi piszczałkami - ma ich ponad 4,5 tysiąca. Zbudowany na planie krzyża greckiego ma 3 poziomy empor i jednorazowo może pomieścić 7 tysięcy osób. 

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ