Polska

Niesamowici bohaterowie, ciekawa historia i gimnastka dla mózgu. Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu.

2022-11-25 09:24:52 redakcja@produkty-lokalne.pl

Powstało by uczcić pamięć polskich kryptologów, którzy złamali szyfr niemieckiej Enigmy. Wizyta w centrum to obowiązkowy punkt dla miłośników historii, zagadek i ciekawych świat.

fot. redakcja@produkty-lokalne.pl
fot. redakcja@produkty-lokalne.pl

Centrum powstało w powojennym budynku, który stanął w miejscu, gdzie przed wojną pracowali Marian Rejewski, Henryk Zygalski i Jerzy Różycki. W odbudowanym gmachu u zbiegu ul. św. Marcin i Tadeusza Kościuszki po wojnie swoją siedzibę miał Komitet Wojewódzki PZPR, a później Collegium Historicum UAM. Obecnie to fascynujące miejsce poświęcone wyjątkowym osobom i ich pracy.


Każdy z trójki polskich kryptologów był geniuszem w swoim fachu. Wspólnie stworzyli trio, które jak twierdzą historycy przyspieszyło zakończenie II wojny światowej o kilka lat i zrewolucjonizowało technologię.

Centrum zwiedza się z autoprzewodnikiem. Poznajemy historię polskiej szkoły kryptologii oraz dzieje samej dziedziny, którą zajmowało się Biuro Szyfrów Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Multimedialna ekspozycja pokazuje od starożytności do współczesności sposoby utajniania ważnych wiadomości i pozwala spróbować rozszyfrować zakamuflowane informacje.

Poziomy trudności umożliwiają zabawę dzieciom i zmusza dorosłych do logicznego myślenia. I przygotowują do kulminacyjnego punktu - spotkania z Enigmą. W jaki sposób Marian Rejewski, Henryk Zygalski i Jerzy Różycki złamali niemiecką maszynę szyfrującą? Odpowiedź znajdziecie w Poznaniu, który kilka lat temu postanowił przywrócić pamięć o zapomnianych naukowcach. W Centrum dowiecie się także jaki los spotkał kryptologów oraz jak ich praca wpłynęła na odkrycia współczesnej nauki.  

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ