Wina

„nieWinna historia” z opolskich archiwów. Książka i wystawa o historii winiarstwa regionu

2021-01-15 11:00:00 redakcja@produkty-lokalne.pl

Umilał czas bogom, człowiekowi towarzyszy od zarania dziejów. Białe, czerwone. Wytrawne i słodkie. Historia wina jest tak długa jak historia świata chociaż udokumentowanie wszystkiego, co dotyczy tego trunku zadaniem łatwym nie jest. Tym bardziej brawa dla opolskich archiwistów, którzy postanowili przejrzeć swoje materiały i tak powstała „nieWinna historia”, czyli wystawa poświęcona napojowi bogów i książka z oryginalnymi recepturami jego ważenia.

fot. Archiwum Państwowe w Opolu
fot. Archiwum Państwowe w Opolu

Wystawa jest podróżą przez wielowiekowe dzieje winiarstwa. Przeprowadza przez gatunki winorośli i powstających z nich gatunków trunku, jego zastosowania i ciekawostek związanych z winem. - Na wystawie, obok wielu materiałów zaczerpniętych z opolskiego archiwum, przedstawiono księgę pochodzącą z Akt miasta Nysy, która zawiera setki recept na zaprawne wina, nalewki, ale także czarny atrament, czy tusz do pieczątek – informuje Archiwum Państwowe w Opolu.

Plenerową wersję wystawę „nieWinna historia wina w Archwium” można oglądać w Opolu przy ulicy Zamkowej 2. Można też zajrzeć do internetu.

https://nowastrona.opole.ap.gov.pl/other/niewinna-historia-w-archiwum

Wraz z wystawą na rynek trafiło niezwykłe wydawnictwo. Zebrane przez archiwistów materiały pozwoliły na wydanie książki z przepisami na różnego rodzaju winne trunki.

http://nowastrona.opole.ap.gov.pl/news/nowe-wydawnictwo-archiwum

Powstanie wystawy i książki to spojrzenie na historie wielowiekowej historii winiarstwa na Opolszczyźnie, które korzeniami sięga średniowiecza a zamarło wraz z II wojną światową. Teraz przeżywa swój renesans. Obecnie w regionie zarejestrowanych jest osiem winnic, które oprócz uprawy różnych gatunków winorośli i produkcji z nich wina wabi miłośników trunku i jego odkrywców możliwością zwiedzania.

https://otovino.pl/enoturystyka-w-opolskim/

Opolszczyzna od lat współpracuje też z regionem Nadrenii – Palatynat. Jego wizytówką także jest wino.

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ