Polska

Nigdy niewykorzystane umocnienia. Sieć bunkrów zwanych kaliską linią Maginota

2021-07-03 14:00:00 redakcja@produkty-lokalne.pl

„Zdobycie” kilkunastu bunkrów, które – poza jednym, powstały przed wybuchem drugiej wojny światowej to gratka dla miłośników fortyfikacji i historii XX wieku. Wystarczy odwiedzić Kalisz by z bliska przyjrzeć się budynkom, które miały odegrać ważna rolę w walkach obronnych, ale nigdy nie zostały wykorzystane w walce. Dotrzeć można prawie do każdego, część jest zaniedbana chociaż o ocalenie „kaliskiej Linii Maginota” od wielu lat dba Fundacja Walkiria. W jednym utworzono nawet izbę pamięci.

zdjęcie ilustracyjne/arch. Calisia.pl
zdjęcie ilustracyjne/arch. Calisia.pl

Wojnę przetrwało 18 betonowych oraz jeden wybudowany jeszcze przez carskich zaborców. Ten bunkier został wybudowany z cegieł w 1913 roku. Pozostałe tuż przed wybuchem drugiej wojny światowej i miały chronić miasto przed Niemcami. Powstały w imponująco krótkim czasie i przy zaangażowaniu zaledwie kilku osób.

http://szczypiorno.info/przedmoscie-kalisz/

Najprawdopodobniej hitlerowcy zostali poinformowani o fortyfikacji i atak przypuścili kilkadziesiąt kilometrów od Kalisza, w okolicach Ostrzeszowa i Kępna. Polscy żołnierze z linii wycofali się w pierwszych dniach wojny , a betonowe bunkry zostały w prawie nienaruszonej formie do dziś.

https://www.facebook.com/PrzedmoscieKalisz/videos/843956872425658/

Z mapy zniknął jeden, oznaczony „13”. Niektóre znajdują się na prywatnych posesjach lub polach i dostęp do nich jest utrudniony, chociaż od kilku lat Fundacja Walkiria stara się o wpisanie każdego z obiektów na listę zabytków oraz regularne porządkowanie schronów. W jednym z nich powstała izba pamięci.

https://www.facebook.com/PrzedmoscieKalisz/videos/843956872425658/

 

Razem z betonowymi umocnieniami zbudowano drewniane. Te bunkry nie dotrwały do naszych czasów.

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ