Polska

Noc Kupały. Magiczne letnie przesilenie

2021-06-21 18:37:39 redakcja@produkty-lokalne.pl

Najkrótsza, najgorętsza, najbardziej magiczna i zmysłowa. Przed nami Noc Kupały. Można szukać miłości i pokusić się o wyprawę do lasu by odnaleźć mityczny kwiat paproci, który zakwita tylko w te jedną, sobótkową noc. Bez względu, co wybierzecie moment odejścia wiosny i przyjścia lata ma wyjątkową energię. Wykorzystajcie ją w pełni.

zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne

Letniemu przesileniu patronuje Kupała, bóg miłości i płodności. Tylko od waszej fantazji zależy jak wyobrazicie sobie Kupalnockę u Słowian. Pewne jest, że oddawano cześć wodzie i ogniowi.

…”Etymologia powszechnie przyjmowana wywodzi te nazwę – według świadectw staroruskich i bułgarskich – z obrzędowej pierwszej w roku kąpieli w rzece (hipotetyczna postać *kopadlo) lub, co na pewno nie przekonuje, z nawiązania do św. Jana Chrzciciela i chrztu przez zanurzenie. Rozejrzenie się w szczegółach uroczystości nasuwa wątpliwości co do wyłącznie wodnego jej charakteru; raczej obrzęd ognia wysuwa się tu na plan pierwszy. Zestawiono też Kupałę z indyjskim kup – „jarzyć”, „gniewać się”, oraz z ku – „ziemia” i pola – „obrońca”, a więc jakby w sensie opiekuna ziemi” wyjaśnia Aleksander Gieysztor w sztandarowej dla poznania obyczajów naszych przodków „Mitologii Słowian”.

Palono ogniska wokół, których zbierała się gromada by tańczyć do rana. W ogniu palono odpowiednie zioła, a kobiety tego dnia obwiązywały się bylicą piołunem, który miał magiczne i lecznicze właściwości. Panny rzucały wianki na wodę. Oczywiście z nadzieją, że wyłowi je odpowiedni kawaler.

Śmiałkowie i marzyciele w sobótkową noc szli na poszukiwanie kwiatu paproci. Znaleźć mogły go tylko osoby odważne i o czystym sercu. W zamian dostawały nadprzyrodzone moce i bogactwo.

Noc Kupały, Kupalnocka, Sobótka to jedno z najważniejszych świat u Słowian z ogromem elementów koniecznych, by odpowiednio uczcić zmianę pór roku. Moment przesilenia miał tak wielkie znaczenie, że kościół katolicki niemalże w całości – może bez zmysłowej miłości i poszukiwań kwiatu paproci, przejął słowiańską obrzędowość tego dnia i przełożył ją na dzień, któremu patronuje św. Jan. Jego wspomnienie w kalendarzu liturgicznym przypada 24 czerwca i wtedy obchodzona jest Noc Świętojańska.

O niuansach i szczegółach najdłuższego dnia i najkrótszej nocy ciekawie opowiada Natalia Kościńska prowadząca Słowiańskości www.slowanskosci.pl. Dlatego dziś zamiast samemu rozpisywać się o Nocy Kupały polecamy przygotowany w ubiegłym roku z okazji przesilenia podcast.

http://slowianskosci.pl/slowianskosci-23-noc-kupaly/?fbclid=IwAR3zaiTxoaN_mU92jpQlY5F4TGf1TaOUHiUHUqZBub9fQgFxo_9oUOgNTn4

Oczywiście warto posłuchać i poczytać inne materiały przygotowane przez Natalię Kościńską. Skoro o Nocy Kupały wiecie już sporo to jeszcze trochę muzyki, która umili te gorącą noc.

W wersji ludowej

 

I na folkową nutę we współczesnej interpretacji

 

Lub w interpretacji Centrum Kultury RONDO z Grodziska Wielkopolskiego

 

W wielu miejscach kraju Noc Kupały jako religijny obrząd kultywują rodzimowiercy. Większość chętnie gości przy tym osoby, które chcą bliżej poznać obyczaje Słowian. W wymiarze popkulturowym „wianki” obchodzone są jako wydarzenie rozpoczynające lato.

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ