Polska

Nowy sad, stare odmiany. Sto jabłoni z okazji Konstytucji 3 Maja

2021-05-03 10:30:00 redakcja@prodkuty-loklane.pl za Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach

Jesteśmy rajem. Dosłownie. Polska to największy jabłkowy sad Europy. Kochamy ten owoc, ale jeszcze bardziej jego stare smaki. Dawne odmiany rzadko można spotkać na straganach, ale jest nadzieja, że ponownie zagoszczą na naszych stołach. Sto drzew starych odmian posadzono w Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach w województwie łódzkim. W ten sposób uczczono rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja i stworzono miejsce szkoleniowe dla zainteresowanych odtworzeniem takich upraw.

fot. Janusz Szrama, źródło: Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach
fot. Janusz Szrama, źródło: Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach

Nowy sad ze starymi, uwielbianymi przez smakoszy odmianami jabłek powstał na 0,4 hektara powierzchni. Na razie zasadzono w nim drzewa dające owoce, z których słyniemy i które trafia na większość europejskich stołów. Pomysł uczczenia w ten sposób rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja spodobał się na tyle, że niebawem obok jabłoni pojawią się też inne gatunki.

  – Sadzimy dziś sto drzew tradycyjnych odmian jabłoni na Święto Narodowe 3 Maja. Zakładamy na powierzchni 0,4 hektara tradycyjny sad w Bratoszewicach. Będą tu nie tylko jabłonie, będą czereśnie, wiśnie, śliwy, ale pojawią się one jesienią. Dziś posadzimy kilkanaście odmian jabłoni w tradycyjnych rozstawach cztery na pięć metrów. Dzięki współpracy z doktorem Grzegorzem Hodunem z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach udało nam się wyznaczyć linie i miejsca wykopania dołków. Myślę, że za kilka lat nasz sad będzie wyglądał imponująco - mówił Tomasz Kopera, dyrektor Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach.

Sad będzie ozdobą ODR i miejscem szkolenia dla sadowników, którzy będą zainteresowani dawnymi i rzadko już spotykanymi odmianami jabłoni i innych spotykanych przed laty na wsiach drzew owocowych. Wiedzę o tym jak je uprawiać i dbać będą mogli zdobywać także przyszli sadownicy.

Pomysłodawcą stworzenia sadu, który umożliwi przywrócenie do łask sadowników dawnych odmian drzew owocowych był Robert Telus, przewodniczący sejmowej Komisji Rolnictwa.

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ