Europa

Nowy smakołyk w europejskiej kuchni. Larwy chrząszcza na liście nowej żywności UE

2021-05-10 10:30:00 redakcja@produkty-lokalne.pl

W kuchni liczy się fantazja i często odwaga. Szczególnie kiedy serwowane są owady. W kuchni europejskiej raczej do tej pory niewykorzystywane, ale być może zawładną naszymi stołami. Szansę dostał mącznik młynarek, którego larwy zostały wpisane na listę „nowej żywności” prowadzonej przez Komisję Europejską. Będą dodatkiem do tradycyjnych produktów, ale też przyprawą i być może daniem same w sobie. Już możecie myśleć nad przepisami.

zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne

Wyjątkowo pisząc o larwach mącznika młynarka żadnego przepisu wam nie podamy. Jeszcze nie próbowaliśmy jak smakuje chrzęszcz, który Komisja Europejska uznała za wyjątkowo zdrowy i warty polecenia dlatego ten element pominiemy.

Jak tylko zdegustujemy podpowiemy, co można przyrządzić z owada, którego można spotkać w magazynach zbożowych, w których nie dba się o czystość. Dlaczego więc Komisja Europejska zdecydowała się wpisać larwy tego chrząszcza na listę „nowej żywności”? Badania Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności pokazały, że mogą być "zrównoważone źródło pożywienia o niskiej emisji dwutlenku węgla". Wszystko przez sporą zawartość białka, błonnika i tłuszczu.

Oznacza to, że mogą trafić do sprzedaży w krajach Unii Europejskiej jako proszek lub w całości. Także producenci żywności mogą dodawać go do makaronów, zup w proszku, sosów czy ciast. Oczywiście larwy popularne są w krajach azjatyckich, czy Ameryki Łacińskiej i właśnie w menu mieszkańców tych kontynentów Komisja Europejska szuka produktów wartościowych, które mogłyby być stosowane na szeroką skalę także w Unii Europejskiej. Stąd lista „nowej żywności”.

https://op.europa.eu/pl/publication-detail/-/publication/f3040819-e136-11e6-ad7c-01aa75ed71a1/language-pl

Sama definicja „nowej żywności” została opracowana i wprowadzona w 2015 roku n podstawie art. 3 ust. 2 lit. a rozporządzenia nr 2015/2283 i „oznacza żywność, której nie stosowano w znacznym stopniu w Unii do spożycia przez ludzi przed dniem 15 maja 1997 r., niezależnie od dat przystąpienia państw członkowskich do Unii. Może to być np. żywność nowoopracowana lub innowacyjna bądź też wyprodukowana z zastosowaniem nowych technologii i procesów produkcji. Do nowej żywności zalicza się również tradycyjną żywność pochodzącą z państw trzecich, tj. spożywaną poza obszarem Unii Europejskiej, która nie została wprowadzona do obrotu na rynek unijny na masową skalę”.

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ