Żywność

Odrobina fantazji i nic się nie zmarnuje. Książka kucharska dla tych, którzy kupują za dużo, ale nie chcą wyrzucać jedzenia

2021-08-19 10:30:00 redakcja@produkty-lokalne.pl

Czerstwe pieczywo, resztki ryżu lub kaszy, owoce i warzywa a nawet obierki. W kuchni można wykorzystać wszystko. Wystarczy odrobina wyobraźni i inwencji twórczej a jeśli takiej brak to polecamy „Kuchnię bez strat, czyli ograniczamy marnowanie jedzenia”. Publikacja została wydana przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w ramach realizowanego innowacyjnego programu EcoWaste4Food, którego celem jest zmniejszenie ilości produktów spożywczych lądujących w naszych koszach na śmieci.

fot. redakcja@produkty-lokalne.pl
fot. redakcja@produkty-lokalne.pl

A wszystko możemy wykorzystać. Jeśli nie mamy pomysłu, co przygotować z jedzenia, którego mamy za dużo warto sięgnąć po książkę przygotowaną przez wielkopolski samorząd. Prawie stustronnicowe wydawnictwo to propozycje wykorzystania niemalże każdego produktu spożywczego, ale przede wszystkim tych, które najczęściej wyrzucamy. „Kuchnia bez strat” podzielona jest na osiem rozdziałów:

- rośliny strączkowe

- obierki/wytłoki z owoców/ warzywa

- ziemniaki

- czerstwe pieczywo

- gotowane mięso

- ryż/kasza

- jaja

- owoce i warzywa

W sumie ponad czterdzieści ciekawych przepisów o różnym poziomie trudności, chociaż większość to proste dania, w których oprócz tematycznych produktów potrzeba dodatkowo składników jakie każdy z nas ma w domu. Wszystkie przepisy opatrzone są zdjęciem oraz informacją, o tym dla kogo jest on polecany lub kto nie powinien dania spożywać i jak długo można je przechowywać i w jakich warunkach. Kompleksowo i prosto, ale momentami zaskakująco. Szczególnie rozdział, w którym wykorzystywane są obierki, wytłoki z owoców i warzyw.

W książce jest też słowo wstępu, które także zasługuje na uwagę. Czytając wpis Krzysztofa Grabowskiego, wicemarszałka województwa wielkopolskiego możemy więcej dowiedzieć się o ilości marnowanego jedzenia – każdy z nas wyrzuca ponad 170 kilogramów żywności rocznie. Stąd projekt EcoWaste4Food, którego celem jest walka z marnotrawstwem.

Z kolei Katarzyna Bielawska, dyrektor Związku Stowarzyszeń Wielkopolski Bank Żywności przypomina ile osób w regionie każdego cierpi z powodu niedożywienia lub głodu oraz jakie organizacja podejmuje działania by zmniejszyć ten problem oraz zrównoważyć dysproporcje między tymi, którzy jedzenie wyrzucają i tymi, którzy go nie mają.

A o tym czym jest marnowanie żywności, dlaczego spora część tego, co kupujemy ląduje w koszach na śmieci oraz jak z głową planować zakupy uczy prof. dr hab. Anna Gramza – Michałowska, kierownik Katedry Technologii Gastronomicznej o Żywności Funkcjonalnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Projekt EcoWaste4Food to europejski program realizowany w siedmiu różnych regionach krajów Unii Europejskiej. Jednym z niech Wielkopolska.

https://www.interregeurope.eu/ecowaste4food/

Celem jest nie tylko powstrzymanie marnowania żywności, ale też zmniejszenie ilości trafiającej do kosza o połowę. W tym celu osoby zaangażowane w program organizują różnego rodzaju przedsięwzięcia od typowo naukowych i badawczych po najważniejsze, czyli edukację konsumentów i producentów jedzenia.

Książkę, która została wydana by pomóc Wielkopolanom w wykorzystywaniu wszystkich produktów spożywczych można otrzymać w trakcie wydarzeń organizowanych przez UMWW.

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ