Polska

Ozdoba i lekarstwo. Kasztanowiec

2021-10-22 17:20:02 redakcja@produkty-lokalne.pl

Już samo zbieranie kasztanów relaksuje i sprawia sporo przyjemności więc trudno się dziwić, że mają one właściwości lecznicze. Oczyszczają złą energię – według wierzeń ludowych i naukowych badań, wzmacniają naczynia krwionośne i poprawiają krążenie. Pięknie też zdobią więc idealnie nadają się do jesiennych stroików. Uczą też kreatywności.

zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne

Chyba każdy z nas tworzył kasztanowe ludziki i zwierzaki. Taka zabawa odpręża i budzi pomysłowość. A owoce kasztanowca są wyjątkowo plastyczne. Ustawione wokół świeczek, czy dodane do bukietów lub stroików z wrzosami i dyniami sprawiają, że nawet szare jesienne dni nabierają ciepła.

Spacerując po parku warto zabrać kilka brązowych kulek do domu. Według ludowych wierzeń owoce kasztanowca odpędzały złe moce i cielesne słabości. Późniejsze badania udowodniły, że faktycznie mają złe promieniowanie.

Oczywiście przede wszystkim chodzi o te wydzielane przez współczesne urządzenia RTV, których dawniej nie znano. Jednak w ludowej mądrości zawsze jest sporo prawdy. Warto więc kilka kasztanów położyć obok telewizora, komputera, czy komórki. Orzechy są naturalnym odpromiennikiem, który dość szybko się nasyca energią wydzielaną przez sprzęt elektroniczny dlatego często trzeba je wymieniać.

Także kilka sztuk w kieszeni lub torebce albo blisko łóżka poprawi nasz nastrój. Podkreślamy, kilka sztuk. Zbyt duża ich ilość grozi przedawkowaniem i odwrotnym od oczekiwanego efektem – bólami głowy, rozdrażnieniem, bezsennością.

Kasztany znane są z zastosowania w medycynie naturalnej. Przede wszystkim w różnego rodzaju specyfikach na żylaki, zatory i zapalenia żylne, stłuczenia i opuchlizny oraz odmrożenia. Można sięgnąć po gotowe maści i kremy lub pokusić się zrobienie samemu wyciągu lub wywaru. Podobnie działają w kosmetyce. Stosowane w kremach i maseczkach wzmacniają naczynia krwionośne i zmniejszają nabrzmienia spowodowane nadwrażliwością na zmiany temperatur lub niektóre potrawy. Kosmetyki z owocami kasztanowca poprawiają też elastyczność skóry.

Żeby wspomóc krążenie, ale też się zrelaksować możemy także zafundować sobie masaż kasztanami. Zimnymi lub ogrzanymi w ciepłej wodzie. Takie wkładamy do woreczka i masujemy zmęczone kończyny, kark a nawet twarz.

Kasztany, czyli owoce kasztanowca są niejadalne.

Nalewka z kasztanów

Kasztany – ok. 20 sztuk, kroimy na cząstki, wrzucamy do słoika i zalewamy spirytusem – proporcje według uznania i potrzeby. Jeśli mamy suszone kwiaty kasztanowca to także możemy je dodać.

Nalewkę odstawiamy na miesiąc. W tym czasie wstrząsamy ją co kilka dni. Póxniej zlewamy do ciemnej butelki i trzymamy w ciemnym miejscu. Można pić kilka kropli każdego dnia lub smarować nogi i stawy

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ