Polska

Pachnie i smakuje

2021-10-15 11:00:00 redakcja@produkty-lokalne.pl

Małe, o intensywnej ciemnej barwie owoce kryją w sobie specyficzny smak, właściwości lecznicze i truciznę. Jednak po czeremchę warto sięgać. Tym bardziej, że w Polsce rośnie dziko i z koszem owoców możemy wrócić ze spaceru po najbliższej okolicy.

fot. redakcja@produkty-lokalne.pl
fot. redakcja@produkty-lokalne.pl

Czeremcha najczęściej rośnie na podmokłych terenach. W okolicach rzek, jezior, stawów. W Polsce można spotkać dwa gatunki krzewu, czeremchę zwyczajną i amerykańską.

Najczęściej wykorzystywane są owoce, które mają ciemny, prawie czarny kolor. Trochę jak owoce aronii i dzikiego bzu. Mają też intensywny zapach przypominający dzikie migdały. Także smak kulek jest specyficzny. Coś między słodyczą a cierpkością.

Wszystko to daje zdrowotna bombę i jak przy innych tego typu owocach przede wszystkim mają właściwości podnoszące odporność. Oczywiście to zasługa witaminy C. Pomagają przy problemach górnych dróg oddechowych, suchym kaszlu i bólach gardła. Łagodzą dolegliwości związane z reumatyzmem, zapaleniem dróg moczowych i oczyszczają wątrobę. Suszone wspomagają trawienie i pomagają przy zatruciach pokarmowych.

Zdecydowanie są sprzymierzeńcami kobiet cierpiących na obfite i nieregularne miesiączki. Zmniejszają krwawienia i łagodzą bóle dróg rodnych. Łagodzą też objawy menopauzy.

Napary z owoców czeremchy warto pić kiedy dopada nas zmęczenie, stres i bezsenność. Dobrze wpływają na osoby cierpiące na stany lękowe.

W medycynie naturalnej wykorzystuje się także kwiaty i liście, z których robi się napary. Z kory oraz gałązek można zrobić wywar. Wszystkie mają właściwości podobne do owoców.

Ciemne kulki stosowane są w kuchni. Można je jeść na surowo, suszyć, mrozić i robić z nich przetwory. Najpopularniejsze są nalewki. Wszystkie mają intensywny kolor i specyficzny zapach. Trzeba jednak pamiętać, że wspomniane na początku właściwości trujące ma pestka. Wszystko przez cyjanowodór. Miąższ możemy jeść bez obaw.

Przeglądaj zasoby Produkty-lokalne.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ